Suriyeli muhaliflerden Amerika'ya veryansın

Suriyeli muhaliflerden Amerika'ya veryansın
Suriyeli muhaliflerden Amerika'ya veryansın

Humus un Curet el Şeyah bölgesi de çatışmalardan ağır hasar alan yerleşimlerden biri.

ABD'nin Suriye muhalefetini yeniden şekillendirme çabaları tartışma yarattı. SUK bu girişimlerin 'devrimin altını oyduğunu' ifade etti.

ŞAM / BEYRUT / AP - REUTERS

ABD ’nin Suriyeli muhalifleri bir araya getirecek Katar toplantısı öncesi Suriye Ulusal Konseyi (SUK) dışında yeni bir oluşum kurma çabaları, Suriye muhalefeti içinde tartışma yarattı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinto’ın muhalefeti temsilde yetersiz kalmakla eleştirdiği SUK, Washington’ı muhaliflerin nasıl örgütleneceğini belirlemeye çalışarak ‘devrimin altını oymakla’ suçladı. SUK’dan yapılan yazılı açıklamada, “SUK’un üzerini çizen ya da yerine yeni kurumlar oluşturmaya yönelik her türlü tartışma, bölünme tohumları ekerek Suriye devriminin altını oymayı amaçlamaktadır” denildi. Açıklamada Clinton’ın sözleri ‘Beşşar Esad yönetimine karşı Suriye halkını destekleyen güçlerle ilgili ciddiyetsizliğin bir göstergesi’ olarak nitelendi.
SUK, Clinton’ın üyelerinin çoğunun Suriye dışında olduğu eleştirisine yanıt olarak üye sayısını 420’ye yükselttiğini, bu kişilerin üçte birinin Suriye’de bulunduğunu ve yüzde 15’inin kadın olduğunu ifade etti. Örgüt 40 milyon dolar civarındaki uluslararası yardımın yarısının Libya’dan geri kalanının ise Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden geldiğini kaydetti. SUK içinde önemli bir ağırlığa sahip Müslüman Kardeşler üyesi Zuhair Salim de, “Bu tür emirler artık Suriye halkı tarafından kabul edilmiyor” diye çıkıştı. Clinton’ın açıklamalarına bir tepki de Rusya’dan geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, resmi Twitter hesabında “Cenevre anlaşmasına göre, Suriye’de kurulacak geçiş yönetiminin rejim ve muhaliflerin kabulü doğrultusunda oluşturulması gerekiyor. Suriye muhalefetini destekleyen Batı ülkeleri, dışarıdan isim listeleri dayatmayı deneyerek, Cenevre anlaşmasını ihlal ediyor” değerlendirmesinde bulundu.
ABD’nin yeni bir muhalefet konseyi kurma çabalarının, zaten dağınık durumdaki muhalifler arasındaki bölünmeyi daha da arttırabileceği belirtiliyor. Muhalefetin yeni gideceği yön gelecek hafta Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak toplantıda şekillenecek. Toplantıda bir geçiş hükümeti kurulması da masaya yatırılacak. 

‘Savaş suçu kanıtı’

BM İnsan Hakları Komisyonu, Suriye’de önceki gün muhaliflerin bazı kontrol noktalarına düzenledikleri saldırılarda esir aldıkları onlarca silahsız askeri öldürdüğünü gösteren görüntülerin ‘savaş suçu kanıtı’ olabileceğini belirtti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay’ın sözcüsü Rupert Colville, “Buna devam edebileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar” dedi. Görüntülerde silahlı muhaliflerin 10’dan fazla askeri önce dövdüğü sonra da yere yatırarak otomatik tüfekle öldürdüğü görülüyor. Videonun ÖSO’nun kontrolü ele geçirdiğini açıkladığı İdlib kentine bağlı Serakib kasabasında çekildiği belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre önceki gün 28’i kontrol noktalarına düzenlenen saldırılarda olmak üzere en az 78 asker öldü.