Suriyelilerin kahramanı Erdoğan

Suriyelilerin kahramanı Erdoğan
Suriyelilerin kahramanı Erdoğan

Suriye?nin başkenti Şam?da yüz binlerce kişi ?Kardeş Türkiye Gazze?deydi? sloganları attı, İsrail elçisini kovan Venezüella lideri Chavez?i alkışladı. FOTOĞRAF: AP

'İsrail Gazze'yi toplama kampına çevirdi' diyen Vatikan'ı İsrail 'Hamas propagandası' yapmakla suçladı. Suriye'de yüz binler 'Arap ülkeleri hain', 'Selam sana Erdoğan' sloganları attı. İran, Gazze'ye gönüllü savaşçı gitmesini yasakladı

ROMA/ŞAM - Gazze saldırısını eleştiren Vatikan’la kapışan İsrail, Ortadoğu, Asya, Afrika ve Avrupa’da protesto edildi. Suriye’nin başkenti Şam’da yüz binlerin katıldığı mitingde Başbakan Tayyip Erdoğan’a teşekkür edildi.

* Vatikan’ın Adalet Bakanı konumundaki Kardinal Renato Martino bir internet gazetesine “Gazze büyük bir toplama kampı haline geliyor” deyince, İsrail Dışişleri “Hamas propagandası yapıyor. Büyük şaşkınlık ve esefle karşıladık” tepkisini verdi. Kardinal’in karşılığı “İsrail karşıtı konuşmadım. İsrail’in kendini savunma hakkı var ve Hamas bunu hesaba katmalı. Bir karıncayı bile saptayabiler teknoloji olup da bu kadar çocuk ölürse, BM okulları bombalanırsa, buna ne demek gerek” olurken, Papa 16. Benediktus “Askeri seçenek çözüm değil. Halkın kabul edilebilir yaşam koşullarına kavuşması için ateşkes yürürlüğe girmeli” dedi.

* Şam’da tarihi Hicaz garındaki mitinge katılan yüz binler Arap ülkelerini ‘hain’ diye lanetlerken, ‘Selam sana Erdoğan’ ve ‘Kardeş Türkiye Gazze’deydi’ sloganları attı ve televizyonlara bölge ülkelerinin Türkiye’yi örnek almasını söyledi. İsrail elçisini kovan Venezüella lideri Hugo Chavez alkışlandı.

* İran dini lideri Ayetullah Hamaney, 100 bine yakın öğrencinin Gazze’ye gidip İsrail’e intihar saldırısı düzenlemeye gönüllü olması karşısında, vatandaşlarının İsrail’e saldırı düzenlemesine yasak getirdi. Bir grup öğrenci, Venezüella elçiliğine gül bırakıp ‘‘Mazlumların destekçisi Chavez’, ‘Uzlaşmacı Araplar utanın’ sloganları attı. 

* Afgan başkenti Kâbil’de 1000’den fazla genç İsrail’e karşı savaşmak için adlarını yazdırdı. Endonezya’nın Palu kentinde Kentucky Fried Chicken restoranına yüzlerce kişi saldırdı. Sudan başkenti Hartum’da 4 bin kişi İsrail’i protesto etti. Güney Afrika’nın Cape Town kentinde 1000 Müslüman ‘İsrail’in ırk ayrımcılığını boykot edin’ tişörtleri giyerken, hükümetten İsrail’e yaptırım uygulamasını istedi.

* Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da 500 Boşnak ABD elçiliği önünde ‘Srebrenitsa 1995-Gazze 2009’, ‘Filistin bir başka Bosna’ pankartları açtı. (Dış Haberler)