Suriye'yle tam gaz askeri işbirliğine

GAZİANTEP - İsrail’i tatbikattan dışlayan Türkiye karşılıklı sınırları açtığı Suriye’yle askeri ilişkileri yoğunlaştırıyor. Önceki gün Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni toplayıp entegrasyon adımı atan iki ülke, ortak tatbikatı da ele aldı. Toplantının Gaziantep bölümünde gündeme gelen askeri işbirliği, ‘sınırların kontrolü’, ‘savunma sanayi işbirliği’, ‘askeri eğitim işbirliği’ gibi alanlarda olacak ve ortak tatbikatlar artırılacak. Savunma Bakanı Vecdi Gönül ay sonuna doğru temas gruplarının devreye girmesiyle üç ayrı çalışma yapılacağını açıkladı. 

Davutoğlu bir tek İsrail’i saymadı
Konsey toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye ile kurduğu ilişkinin Irak ve Mısır’la da sağlanabileceğini söyledi. Türkiye’nin Lübnan ile çok yakın ilişkileri olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, “İran’la komşuluk ilişkilerimiz son derece sağlam. Arabistan’la da iyi ilişkilerimiz var” dedi. Böylece Dışişleri Bakanı, İsrail dışındaki bütün bölge ülkelerini sıralamış oldu.
Türkiye’nin İsrail ile tatbikatı ertelemesinden memnuniyeti dile getiren Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, El Cezire’ye “Bir hafta önce Suriye ile Türkiye, Ankara yakınında tatbikat yaptı. Bu önemli bir adım. Zira Türkiye’nin Suriye ile stratejik ilişkileri konusunda askeri ve siyasi kurumları arasında anlaşmazlık olduğu haberlerini yalanlıyor” bilgisini verdi. Savunma Bakanı Ali Habib, Türkiye ile ilk kez nisanda sınır boyunda ortak tatbikat yaptıklarını, konseyde bunun daha geniş kapsamlısını gerçekleştirmeyi kararlaştırdıklarını duyurdu. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği, Türkiye-Suriye askeri işbirliğiyle ilgili sorulara “Bu konularda hiçbir yorum yapmayacağız” yanıtını verdi. (Radikal)