Sürpriz görüşme sürpriz destek

Sürpriz görüşme sürpriz destek
Sürpriz görüşme sürpriz destek

Erdoğan ile Ahmedinecad 40 dakikalık görüşmede PKK yı da ele aldı.

Bakü'deki plansız görüşmede, İran lideri, Akçakale'ye düşen toplar konusunda Erdoğan'a hak verdi.

BAKÜ / AA-DHA-RADİKAL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirvesi için gittiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la programda olmayan bir görüşme yaptı. 40 dakikalık görüşmede mülteciler ve sınırda yaşananları aktaran Erdoğan, Akçakale’de Suriye tarafından gelen top mermileri ile ölen sivilleri hatırlatıp “Haklıyız, gerekeni yaparız” mesajı verdi. Ahmedinecad da “Akçakale konusunda haklısınız, sizi destekliyoruz” yanıtını verdi. Suriye’nin ana gündem maddesi olduğu görüşmede BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El İbrahimi’nin temasları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. İki lider Suriye’de akan kanı durdurmak için Türkiye ve İran başta olmak üzere bölge ülkeleri arasındaki temasların yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

KKTC’ye ECO bileti
Suriye konusunda yaşanan görüş ayrılığı nedeniyle iki liderin ECO zirvesi sırasında ikili görüşme yapıp yapmayacağı merak konusu olmuştu. Son ana kadar taraflardan baş başa görüşme talebinin gelmemesi de iki ülke arasındaki Suriye çatlağının daha da büyüdüğü yorumuna yol açmıştı. İran’ın KKTC’nin ECO’ya gözlemci statüsüyle katılmasına yeşil ışık yakması ve Ahmedinecad’ın zirvede Erdoğan’dan önce yaptığı konuşmada Türkiye’ye teşekkür etmesinin ardından ikili görüşme gerçekleşti.
KKTC’nin başvurusuna bir süredir İran soğuk bakıyordu. Tahran’ın vetoyu kaldırması önemli bir jest olarak değerlendirildi.