Suudi Arabistan'da boşanma zorbalığı

Şeriatın Vahhabi yorumuyla hep gündemde olan Suudi Arabistan'da evli çiflerin mahkeme kararlarıyla zorla boşandırılması vakaları artıyor.

WASHINGTON - Şeriatın Vahhabi yorumuyla hep gündemde olan Suudi Arabistan'da evli çiflerin mahkeme kararlarıyla zorla boşandırılması vakaları artıyor. Londra'daki İslami Çoğulculuk Merkezi, 19 çiftin zorla boşandırılmasıyla ilgili açılmış davaların sürdüğünü belirtti. Eşlerin birlikte olma iradelerine indirilen darbelere en çarpıcı örnek Fatima ve Mansur Timani çiftinin yaşadıkları. Evlenirken aile rızası alınması şartını koşan Suudi yasasına sırtını dayayan Fatima'nın babası, Mansur'un kızını isterken aşiretinin geçmişi hakkında yalan söylediğini, bu yüzden evliliğe verdiği onayı geri aldığını belirtip 2005'te mahkemeye başvurmuş. Mahkeme de çiftin boşanmasına karar vermiş.
Kocanın isyanı: İslam'a aykırı karar
Ancak birbirini seven ve iki çocukları olan çift, ayrılmayı reddedince bu kez Fatima yasadışı olarak Mansur'la birlikte olmaktan ekimde Cidde'de tutuklanmış. Şimdi 34 yaşındaki Fatima bir yaşındaki oğlu Süleyman'la birlikte Damman'da demir parmaklıkların ardında yatarken, Mansur da iki yaşındaki oğulları Noha'ya bakıyor. Çiftin birleşme umutlarına yüksek mahkeme de yerel mahkeme kararını onaylayarak darbe vurdu. Mansur karara "İslam'a aykırı, bu yüzden reddediyorum. Biz hâlâ evliyiz. Ailesi onu başka erkekle evlendirmek istiyorsa, benim yapabileceğim hiçbir şey yok. Bizi yargılayacak olan Allah'tır" diye meydan okuyor. İnsan hakları savunucuları, zorla boşandırılan kadınlar adına Suudi Kralı Abdullah'a mektup yazdı. (Independent)