Suudi fidyesi korsanlara yaramadı

Suudi fidyesi korsanlara yaramadı
Suudi fidyesi korsanlara yaramadı

Suudi tankerine 3 milyon dolar fidye uçaktan paraşütle atıldı. FOTOĞRAF: ap

DUBAİ - Aden Körfezi ve çevresinde ‘gemi avlayan’ Somalili korsanların kasımda kaçırdıkları iki milyon varil petrol taşıyan Suudi süpertankerini bırakmaları da ayrı bir macere oldu. Kendi değeri 150, taşıdığı petrolün değeri de 150 milyon dolar eden Sirius Star adlı süpertanker için başta 25 milyon dolar fidye isteyen korsanların sonunda  üç milyon dolar fidyeye razı geldiği öğrenildi. 

5-6 korsan boğuldu
Önceki gün  bir uçaktan paraşütle atılan fidyeyi aralarında bölüştükten sonra botlara atlayıp giden korsanların bir grubu kaza geçirdi. Fırtına yüzünden alabora olan bottaki sekiz korsandan bazı görgü tanıklarına göre altısı, bazısına göre de beşi boğuldu. Diğerleri satlarce yüzerek karaya ulaştı. 

300 bin dolar suyun dibine
Bu arada onların payı olan 300 bin dolar da suyun dibini boyladı. Petrol devi Suudi Aramco şirketine ait 330 metre uzunluğundaki tankerin Britanyalı, Hırvat, Suudi, Plonyalı ve Filipinlilerden oluşan 25 kişilik mürettebatının durumu ise iyi. Suudi Petrol Bakanı Ali Naimi Sirius’un Somali sahillerinden Suudi Arabistan’a doğru yola çıktığını açıkladı. 

İran gemisini bıraktılar
Korsanları tanıyan Davut Nuri sekiz korsanı taşıyan botun fırtınada ters döndüğünü anlatırken, botun battığı yere yakın Haradere’de Cemal Abdullah korsanların boğulduğunu doğruladı. Korsanlar, dün 36 ton buğday taşıyan İranlı Delight adlı kargo gemisini de bıraktı. Bu gemi için fidye alındığına dair açıklama yapılmadı. Halen bir düzine gemi ve 300 mürettebat korsanların elinde. Aralarında üç Türk gemisi de var. Rus yapımı 33 tank taşıyan Ukraynalı MV Faina da bırakılmış değil. (afp, ap)