Suudi kralı Londra'yı giderayak sinir etti

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Türkiye dahil dört ülkeyi kapsayan Avrupa turuna, en son bir Suudi kralın 20 yıl önce kapısını çaldığı Britanya ile başlarken, karşılıklı suçlamalar yüzünden büyük gürültü koptu.

LONDRA - Suudi Arabistan Kralı Abdullah Türkiye dahil dört ülkeyi kapsayan Avrupa turuna, en son bir Suudi kralın 20 yıl önce kapısını çaldığı Britanya ile başlarken, karşılıklı suçlamalar yüzünden büyük gürültü koptu. Britanya'da muhalefet, bazı iktidar vekilleri ve sivil toplum örgütleri Abdullah'a insan hakları ihlalleri ve BAE Systems'in Suudilere rüşvet verdiği iddialarıyla yüklenirken, kral umulmadık yerden misilleme yaptı.
Abdullah, Britanya dahil dünyadaki pek çok ülkenin terörizmi ciddiye almadığını söylerken, Temmuz 2005'te 50 kişinin öldüğü Londra saldırılarını önleyebilecek istihbaratı Britanyalılara verdikleri halde kullanılmadığını iddia etti. "Saldırı öncesi Britanya'ya istihbarat gönderdik, fakat maalesef harekete geçilmedi. Belki saldırı önlenebilirdi" diyen kral, şu çıkışı yaptı: "Ülkemizde Kaide henüz alt edilemedi. Terörün üstesinden gelmek uyanık çabalarla 20-30 yıl alır. Britanya dahil tüm ülkeleri terörle savaşı çok ciddiye almaya gece gündüz savaşmaya davet ediyorum. Maalesef Britanya dahil birçok ülke bunu ciddiye almıyor." Britanya hükümet sözcüsü suçlamayı reddedip Suudilerle yakın işbirliği yaptıklarını, ama kendilerine istihbaratın gelmediğinı savundu.
Kraliçe 2. Elizabeth'in Buckingham Sarayı'nda ağırlayacağı kral, bugün Başbakan Gordon Brown ve anamuhalefetteki Muhafazakâr Parti lideri David Cameron ile görüşecek. Liberal Parti Başkanvekili Vincent Cable ise, insan hakları ihlalleri ve BAE'nın 1985'te 88 milyar dolarlık askeri mühimmat, Hawk ve Tornado uçaklarının satışıyla ilgili 88 milyar dolarlık Yamama anlaşmasını garantilemek için Suudi kraliyetine 120 milyon dolar yedirdiği skandalı nedeniyle saraya daveti boykot edeceğini açıkladı. Cable, Suudi büyükelçi Prens Muhammed bir Nevaf'a mektup yazıp, "Böyle bir dönemde Britanya hükümetinin resmi ziyaret önermesi yanlış" dedi. Yarın da insan hakları örgütleri elçilik önünde bir gösteri yapacak. Gösteriye milletvekili John McDonnell dahil iktidardaki İşçi Partisi'nden üst düzey katılımlar bekleniyor. (Dış Haberler)