Suudi Kralı'nda 'küçük Arafat' korkusu

Hıristiyan olmasına rağmen 1968'te Suudi Kraliyet ailesine gelin giden Filistinli Canan Harb, 40 yıl sonra kendisini tanımayan aileyle tutuştuğu tazminat savaşında sırları afişe etmekten çekinmiyor.

LONDRA - Hıristiyan olmasına rağmen 1968'te Suudi Kraliyet ailesine gelin giden Filistinli Canan Harb, 40 yıl sonra kendisini tanımayan aileyle tutuştuğu tazminat savaşında sırları afişe etmekten çekinmiyor. Kocası Kral Fahd bin Abdülaziz'in 64 milyar dolarlık servetine ortak olmak için üç yıl önce Londra'da açtığı dava kralın ölümüyle düşen Harb, bu kez de Amerika'da 2.8 milyar dolarlık tazminat davası açıyor.
Elmas gerdanlık yollamış
Son olarak Times'a konuşan 60 yaşındaki Harb, Riyad'ı 23 yıl yöneten Fahd'la resmi nikâhla evlendiğinde 20 yaşındaydı. Gençliğinde Sophia Loren'e benzeyen Harb, 19 yaşında Venezüella'nın Suudi Arabistan'daki elçiliğinde çevirmenlik yapıyor ve ABD'ye gitmeyi planlıyordu ki, bir işadamının partisinde Fahd'la tanıştı. Fahd o sırada prensti, 45 yaşında, evli ve 11 çocuk babasıydı, uzun boylu ve biraz kiloluydu. Ama Canan'a çekici gözükmüştü: "Dünyanın en güçlü ailesinin prensiydi. Ama bana ve görüşlerime ayıracak zamanı vardı." Ertesi gün siyah bir limuzin evde Canan'ı bekliyordu. Şoförün uzattığı zarf ile kutudan çıkan 20 bin dolar ve turkuaz-elmas gerdanlıkla küpeleri geri gönderen Canan, ertesi gün Fahd'ın yemeğe gelme önerisini evde bir prense layık yiyeceği olmadığı gerekçesiyle reddetmiş. Ama kapıda yedi limuzin belirmiş, içinden çıkan yedi adamın elindeki tepsilerde güvercin, tavuk, şeftali, nar gibi Ortadoğu spesiyalleri varmış. Ertesi gün Fahd bizzat krupiyerlik yapıp Canan ile arkadaşlarına rulet oynattığında, genç kız prensin yalnız bir adam olduğunu fark etmiş. İki ay sonra Canan ile ailesini Londra'da tatile çıkaran Fahd, genç kızla yatmak istediğinde klasik yanıtı almış:
"Evlenmeden olmaz."
Altı hafta sonra Fahd'ın "Gizlice evleneceğiz. İslam'a geçeceksin ve çocuk doğurmayacaksın" şartını Canan "Evlenince ikna ederim" diye düşünerek kabul etmiş. Fahd, Canan'la Mart 1968'te Cidde'deki Şerefiye Sarayı'nda şeriata göre evlenmiş. Ailesinin tepkisini çekmemek ve ilk eşi Anud'u aşağılamamak için bunu gizli tutsa da iki kadın birbirinin varlığının farkındaymış. Beyaz taştan yapılma, içi kadife kaplı, sinema salonu, havuzu, 13 odası, sekiz banyosu bulunan sarayda yaşayan, şoförlü çilek rengi Aston Martin'e binen Canan, Fahd'ın "Yarı Filistinli evlat istemiyorum. Sarayda ayak altında dolaşacak küçük bir Arafat istemiyorum" inadını ise kıramamış. Korunmadıklarından, Canan 1968-69'da zorla üç kez kürtaj olmuş.
Dostça ayrılmışlar
Kocası üç kez 'Boş ol' derse akıbetini kestiremeyen Canan, 1970 sonunda ayrılma kararını ise sadece mahkemede açıklayacağını söylüyor. Krallığın ülkeyi terk etmesi için iki saat verip mücevherleri ve evlilik belgesine el koyduğu Canan, ABD'ye gitmiş. Onu telefonla arayıp yurtdışında üç kez buluşan Fahd'la en son Ocak 1974'te Riyad'da görüşen Canan, evlenip çocuk yapacağını söyleyince kucaklaşıp dostça ayrılmışlar. Hatta Fahd kral olduktan sonra çocuklarının eğitim masrafını karşılamış.
Babası 145 kez evlenen Fahd'ın kaç kez evlendiği bilinmiyor. Ama kraliyetin 2001'de 10 milyon dolarla susturmaya çalıştığı Canan, Fahd'ın iki meşru eşinden biri olduğu iddiasıyla servetinin 16'da birini istiyor. Ve ekliyor: "Yeni kral kadın hakları vaat ediyor. Öyleyse benden başlasın." (Times)