Suudi Kralı'nı ağırlıyan Papa en çok hediye altın kılıcı beğendi

Geçen yıl yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in 'şer ve insanlık dışı bir din getirdiği' tarihsel atfını yaparak İslam âleminde infial yaratmış olan Papa 16. Benediktus, Vatikan'ın olumsuz imajını silme gayretiyle Müslümanlarla temasa hız verdi.

VATİKAN - Geçen yıl yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in 'şer ve insanlık dışı bir din getirdiği' tarihsel atfını yaparak İslam âleminde infial yaratmış olan Papa 16. Benediktus, Vatikan'ın olumsuz imajını silme gayretiyle Müslümanlarla temasa hız verdi. Papa, dün Vatikan'da tarihte ilk kez Sünni İslam'ın en keskin tarzı olan Vahabiliği uygulayan ve başka dinlere yaşam hakkı tanımamasıyla tanınan Suudi Arabistan'ın Kralı Abdullah'ı ağırladı. Vatikan'ın bahçesinde Abdullah'ı iki elinden tutarak sıcak bir şekilde karşılayan 16. Benediktus, Papalık kütüphanesinde gündemini Ortadoğu'daki çatışmalar ve dinler arası diyaloğun oluşturduğu 1.5 saatlik özel bir görüşme yaptı. Papa'nın 84 yaşındaki Kral ile görüşmesinde, açıkça ibadet etmeleri yasaklanmış Katoliklere yönelik sıkı kuralları gündeme getirdiği belirtiliyor. Zira Suudi krallığında yaşayan çoğu Filipinli 1 milyona yakın Asya kökenli Katolik ibadetlerini ancak evlerinde yapabilirken, haç takmak gibi sembolik dışavurumları da yasak.
Hıristiyanlara ibadet talebi
Papa ile Suudi Kralı, Hıristiyan, Müslüman ve Yahudiler arasında işbirliğinin değerinin altını çizdi. 16. Benediktus Abdullah'a 'Suudi Arabistan'daki Hıristiyanların olumlu ve çok çalışan varlığını' övmeyi ihmal etmedi. Vatikan yetkilileri sık sık Avrupa'da cami inşa edilebilirken, Suudi Arabistan'da kiliselerin varlığının niye yasaklandığını sorguluyor. Görüşme sonrası Kral, Papa'ya mücevherlerle süslü altın bir kılıcın yanı sıra, altın ve gümüşten bir palmiye ağacı ve deve üstünde bir adam heykeli hediye etti. Heykeli beğenen Papa'nın sadece kılıca dokunması dikkat çekti. Suudi Kralı, prens olduğu dönemde Vatikan'ı iki kez ziyaret etmiş ve merhum Papa II. John Paul ile görüşmüş olsa da, Vatikan ile Riyad arasında diplomatik ilişki yok. Avrupa turunun Londra ve Roma ayaklarını tamamlayan Kral, Almanya'dan sonraa Türkiye'ye gelecek. (ap, bbc)