Suudi Krallığı Cennet Bahçesi'yle çevreciliği öğretecek

Suudi Arabistan Krallığı, 'Cennet Bahçesi'ni çölün ortasına taşıyacak. Riyad yönetimi, dünyanın en büyük kapalı botanik bahçesini inşa etmek için kolları sıvadı.

RİYAD - Suudi Arabistan Krallığı, 'Cennet Bahçesi'ni çölün ortasına taşıyacak. Riyad yönetimi, dünyanın en büyük kapalı botanik bahçesini inşa etmek için kolları sıvadı.
Başkent Riyad dışında bir çöle kurulması planlanan 'Kral Abdullah Uluslararası Bahçeleri', Britanya'nın Cornwall kentindeki dev botanik bahçesi 'Cennet Projesi'nin şeffaf kubbelerinin beş katı büyüklüğünde olacak. Britanyalı mimar ve bilim insanlarının danışmanlığında inşa edilecek Suudi 'Cennet Bahçesi', ziyaretçileri 400 yıl öncesinden günümüze kadar yetişmiş tüm bitkilerle tanıştıracak. En yüksek noktası 40 metreye ulaşacak botanik bahçesi, dünyadaki en büyük teflon yapı da olacak.
Hilal şeklinde iki dev bahçe
Proje kapsamında, hilal şeklindeki iki dev bahçe içine dünya üzerindeki bitkilerin geçirdiği evrimsel aşamaları yani botanik tarihindeki dönemleri temsil eden beş ayrı bölüm kurulacak. Bu bölümleri gezecek ziyaretçiler, bir anlamda 'zaman gezisine çıkıp' yosunlar, likenler ve ağaçların tarihsel gelişimlerine tanıklık edecek. Beşinci bahçe ise 'Tercihler Bahçesi' olacak ve insan faaliyetleri nedeniyle doğanın gelecekte ne hale gelebileceğini gösteren iki farklı yol bulunacak. 'Hiçbir şey yapmama yolunu' seçen ziyaretçiler 'doğanın ölümüne' tanıklık edecek. İkinci yoldan gidenlerin önünde ise farklı bitkilerle dolu bir alan açılacak.
Mühendisler, bahçeyi ortalama 45 derece olan çöl sıcağında minimum enerji tüketimiyle serin tutmaya çalışacaklarını ve rüzgâr-güneş enerjisi kullanacaklarını söyledi. Proje direktörü Nick Sweet ise "Bir toprak parçasının zaman içindeki hikâyesini anlatmak istedik. Bugün burası çöl. Ama eskiden burada ormanlar ve nehirler vardı" diye konuştu. (Independent)