Suudi Prensi olunca böyle para harcanır

Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi ve Kral Abdullah'ın yeğenlerinden Prens Muhammed bin Nevaf bin Abdül Aziz'in 'renkli' ve dudak uçuklatan alışveriş alışkanlığı, masrafları ödettiği eski özel sekreteri Valid El Hage tarafından dava edince ortalığa serildi.

LONDRA - Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi ve Kral Abdullah'ın yeğenlerinden Prens Muhammed bin Nevaf bin Abdül Aziz'in 'renkli' ve dudak uçuklatan alışveriş alışkanlığı, masrafları ödettiği eski özel sekreteri Valid El Hage tarafından dava edince ortalığa serildi.
El Hage'nin, büyükelçi adına 2004 ve 2005'te Roma, Viyana, Kazablanka ve Paris gezilerinde yaptığı 6.1 milyon dolardan fazla tutan alışveriş listesinde yok yok: 525 bin dolar değerinde 43 lüks saat, 19 bin 500 dolar değerinde Yamaha ve Big Bear marka motorsiklet, Humvee marka cipe monte edilmek üzere 183 bin dolar değerinde 5 adet ısıya duyarlı gece görüş kamerası, 27 bin 500 dolarlık Birkin marka timsah derisi çanta, 200 bin dolarlık kıyafet, Fas'ta bin 465 dolarlık otel masrafı, parti kızları ile gecesi 2 bin 500 dolara eğlenceler, 250 dolarlık Fas şekerlemeleri, 20 bin dolar nakit harcama ve 5 bin 500 dolarlık iki Arap karaoke cihazı. Büyükelçinin aldığı silahlar da bir orduya yetecek düzeyde: 96 bin dolar değerinde Beretta marka silah, antika silahlar, çifte namlulu av tüfeği, kılıçlar, Çek yapımı tabancalar, Fransız Famas saldırı tüfeği ve İsrail menşeli bir Micro-Uzi marka makinalı tüfek. Geçen ay parayı iadesine karar verilen, 54 yaşındaki diplomatın eski çalışanıyla anlaşma yolunu aradığını yazdı. (afp, Guardian)