Suudi silahı adresi şaşırmış!

Suudi silahı adresi şaşırmış!
Suudi silahı adresi şaşırmış!

Suudi Arabistan ın Suriyeli muhaliflere silah yardımı yaptığı iddiaları ilk kez belgelendi. Ukraynalı bir firmanın Suudi ordusuna sattığı silahların b

BBC, Ukraynalı silah üreticisi Dastan firmasının, Suudi Arabistan için hazırlanan silahların Suriyeli muhaliflere gönderildiğini ortaya çıkardı. BBC muhabiri Ian Pannell, Halep’te muhaliflerin üs olarak kullandığı bir camide üzerinde Suudi Arabistan ordusunun adresi bulunan üç kasayı görüntüledi. Üzerindeki etikete göre, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınındaki Gostomel şehrinden Dastan tarafından kargoya verilen kasaların teslimat adresi Suudi başkenti Riyad’ın Kral Halid Havalimanı, alıcı ise Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri Komutanlığı. Deniz silahları ve füze üretiminde uzmanlaşan Dastan tarafından üretildiği için kasaların içinde mühimmat olduğunu düşünen BBC, kargonun oraya nasıl ulaştığının bilinmediğini vurguladı. Pannell, ‘kasaların varlığının Körfez’de birilerinin isyancılara açıkça yardım ettiğini gösterdiği’ yorumunu yaptı. Suudi yetkililer konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak muhaliflerin özel görüşmelerde Suudi Arabistan ve Katar’dan silah desteği aldıklarını kabul ettikleri de belirtildi. 

Kiev: Silah sağlamıyoruz

Ukrayna Dışişleri Sözcüsü Aleksandr Dikusarov ise, “Ukrayna şimdiye kadar Suriye ’ye silah sağlamadı. Bu konudaki uluslararası yükümlülüklerimize bağlıyız” derken, 2010’da Suudi Savunma Bakanlığı ile askeri teçhizat satışı üzerine anlaşma imzalandığını teyit etti. New York Times, Suudi ve Katar yetkililerinin isyancılara küçük silahlar gönderdiklerini ancak omuzdan ateşlemeli füze gibi ağır silah göndermekten çekindiklerini belirtirken ‘ ABD ’nin ağır silahların teröristlerin eline geçmesinden endişelendiğini’ yazmıştı. 

NATO savunmaya hazır
Bu arada Suriye- Türkiye sınırında gerilim sürerken NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın Türkiye’yi savunmaya hazır olduğunu belirterek “Türkiye kesinlikle NATO dayanışmasına güvenebilir. Gerekirse Türkiye’yi savunmak ve korumak için tüm planlar mevcut. Ancak buna gerek kalmamasını umuyorum” dedi. Brüksel’deki NATO savunma bakanları toplantısı öncesi Rasmussen, Ankara ’yı itidalli tavrı için överken “Umarım taraflar, krizin tırmanmasından kaçınma yolu bulur” diye konuştu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise Esad rejimine tek taraflı ateşkes ilan etmesi çağrısı yaptı. Fransa ise Esad’ın yetkiyi yardımcısı Faruk El Şara’ya bırakması önerisine destek verdi.


İstihbarata intihar saldırısı
Şam’a bağlı Harasta’da hava kuvvetleri istihbarat birimine intihar saldırısı düzenlendi. Bomba yüklü bir ambulansın da kullanıldığı saldırının sorumluluğunu Nusra Cephesi üstlendi.


Suk lideri Seyda cepheye gitti

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda dün Halep’te Özgür Suriye Ordusu kontrolü altındaki bölgeleri ziyaret etti. Seyda İdlib ve Halep’in Etarib ilçesinde de gözlemlerde bulundu.