Suudiler ABD için vuruyor

Suudiler ABD için vuruyor
Suudiler ABD için vuruyor

ABD nin Yemen deki İHA saldırıları sayısının, ilk kez 2012 yılında Pakistan daki saldırıların sayısını aştığı ve en az 228 kişinin öldürüldüğü belirti

ABD'nin Yemen'de Kaide'ye karşı insansız hava araçlarıyla düzenlediği operasyonlara Suudi Arabistan'ın da katıldığı iddia edildi.

WASHINGTON / TIMES

Britanya’da yayımlanan Times gazetesi, ABD ’nin Yemen’deki El Kaide militanlarına karşı insansız hava araçlarıyla (İHA) yürüttüğü operasyonlara Suudi Arabistan jetlerinin de katıldığını yazdı. ‘Gizli Savaş’ başlığıyla verilen haber , ABD istihbaratından bir yetkiliye dayandırıldı. ABD’nin, ‘Arap Yarımadası’ndaki El Kaide’ye karşı operasyonlarda Yemen ordusunu desteklediğini belirten yetkili, “İşte bu sözde insansız hava aracı operasyonlarının bazıları aslında Suudi Hava Kuvvetleri’nin savaş uçaklarıyla yapılıyor” ifadelerini kullandı. Washington’ın ‘düşman listesindeki’ kişilerin yurtdışında yakalanmasının ABD’de yargılanmaları açısından bazen yasal sorunlar çıkardığına da vurgu yapan yetkili, bu sebeple Beyaz Saray’ın artık ‘öldür veya öldür politikası güttüğünü’ söyledi.
Gazete ise Yemen Cumhurbaşkanı Masur Hadi’nin Amerikan İHA saldırılarını üstlendiğine ancak komşu bir ülke tarafından vatandaşlarına yönelik operasyonlarda açıkça sorumluluk almadığına dikkat çekti.

Yasallık tartışması başladı
Haberde, Taliban ve El Kaide’ye karşı Afganistan ve Pakistan’daki operasyonlarda ABD’nin ‘favori silahı’ olan İHA’ların Yemen’deki kullanımının arttığı da vurgulandı. Yemen’deki ‘hedef gözeterek öldürme’ operasyonlarının sayısının, 2012’de ilk kez Pakistan’daki saldırıları aştığının altı çizildi. Times’a göre 2012’de 228 kişi öldürüldü. Yemen’de son 10 günde de 5 İHA saldırısında en az 3 El Kaide üyesinin öldürüldüğü açıklanmıştı.
Yemen’deki ABD operasyonlarının Suudi uçaklarınca desteklenmesi, Başkan Barack Obama’nın şahsen onay verdiği bilinen İHA saldırılarının kapsamının genişletilmesi yani mevcut hukuki çerçevenin dışına çıkıldığı anlamına geliyor. Dolayısıyla operasyonların yasallığı tartışmaya açılmış oluyor. Nitekim İHA saldırılarının ‘ABD’nin başka ülkelere müdahalesinin yeni şekli olduğu’ yönünde eleştiriler de son dönemde artmıştı.