Suudilerin içki, yarış, seks ve 'Şeytan Ayetleri' tatili

Suudilerin içki, yarış, seks ve 'Şeytan Ayetleri' tatili
Suudilerin içki, yarış, seks ve 'Şeytan Ayetleri' tatili

Bahreyn?de hükümete bağlı içki satan dükkânlara sadece pantolonla girilebiliyor. Suudiler içki uğruna otoparkta geleneksel elbiselerini çıkarıp pantolon giyiyor.

MANAMA - Arap aleminin en muhafazakâr ülkesi konumundaki Suudi Arabistan’dan  özellikle hafta sonları felekten gün çalmak için  komşu Bahreyn’e akın yaşanıyor. Ancak Suudiler Bahreyn’de özgürlüklerin tadını çıkartırken kantarın topuzunu kaçırınca,  ev sahibi ‘ahlak elden gidiyor’ der hale geldi. 

‘Çare barları kapatmak’
Suudi Arabistan’da olmayan gece kulüpleri, sinema ve konser salonlarını dolduran, otel odalarında fahişelerle sabahlayan Suudiler, alkolü su gibi tüketip caddelerde otomobil yarışlarına tutuşunca, Bahreynlileri aldı bir telaş. Pek çok konuda birbiriyle ters düşen Bahreyn’in Şii ve Sünni kesimleri, Suudilerin bu haline karşı birleşti. Nisanda bir iki otel barının kapatılmasının ardından, bazı milletvekilleri alkolü yasaklayıp gece klüplerini kapatma önerisini meclise taşıdı. Tasarının mimarlarından Adil Muavde “Dışarıdan çok sayıda hayat kadını ve sarhoş geliyor ve bu ülkeyi baştan çıkartıyor” diyor.
Esnaf ise ahlak ile Suudi Dinarı arasına sıkışmış. Alışveriş merkezlerinin otoparkları Suudi plakalı araçlardan geçilmiyor. Sinema gişelerinde Suudi çocuklar Hanna Montana ve çizgi filmler, yetişkinler ‘Hızlı ve Öfkeli’ gibi filmler için kuyrukta. Bir sinema zinciri sahibi Mahmud Cabir, Suudileri sadece barlara giden insanlar olarak görmenin yanlış olduğunu söyleyip “Bahreyn’e gelen çok Suudi var. Tatil zamanlarında seyircilerin yüzde 85-90’ı Suudilerden oluşuyor” diyor.
Ülkelerinde sürücü koltuğuna oturamayan kadınlar burada direksiyon başına geçiyor. Harem-selamlık uygulamalardan bunalanları Manama caddelerinde el ele tutuşup dolaşırken görmek mümkün. Gençler Virgin mağazasında IronMaiden, Megadeath ve System of a Down gibi heavy metal ve rock gruplarının tişörtlerine saldırıyor. Bahreyn’de okuyan 21 yaşındaki Dua Munir “Burası çoğu kız ve erkek için bir nevi özgürlük. Buradan yeni bakış açılarıyla dönüyorlar” diyor.
Kitapçı zinciri Jashanmal’a uğrayanların satın aldığı yasaklı kitaplar arasında Salman Rüşdi’nin hakkında ölüm fetvası çıkarılmasına yol açacak kadar İslam dünyasında tepki çeken ‘Şeytan Ayetleri’ romanı bile var.  Ülkelerinde tablolarını sergileyemeyen Suudi sanatçılar, eserlerini ünlü modern sanatlar galerisi ‘El Rivak’ta sergilemeyi tercih ediyor. Eserlerin en iyi alıcıları ise yine Suudiler. (ap)