Suudilerle işbirliği bildirisine imza

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından önceki gün havaalanında karşılanıp Devlet Şeref Madalyası takılan Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud'un dün Swiss Otel'de Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmesine Gül de katıldı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından önceki gün havaalanında karşılanıp Devlet Şeref Madalyası takılan Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud'un dün Swiss Otel'de Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmesine Gül de katıldı. Abdullah ile Erdoğan arasındaki 35 dakikalık görüşmenin ardından Gül'ün de katılımıyla yarım saatlik üçlü görüşme yapıldı. Abdullah'ı havaalanında yolcu etmek de Erdoğan'a nasip oldu.
Suudi Kralı ile Gül'ün görüş birliğine vardıkları konularda ortak bildiri imzalandı. Abdullah, Gül ve Erdoğan'ın huzurunda dışişleri bakanları Ali Babacan ile Suud Faysal'ın imzaladığı bildiride şunlar sıralandı:
Teröre karşı işbirliği ve yatırımlar artacak
Bölgesel konularda daha yoğun istişare ve işbirliği, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin düzenli hale getirilmesi, terör-suçla mücadelede işbirliğinin artırılması, firmaların karşılıklı daha fazla yatırım yapmalarının teşviki, bu alanda karşılaşılan tüm engellerin kaldırılması, karşılıklı şube açılması dahil bankacılık alanında işbirliği.
Suudi tarafı, özel sektörünü tarım dahil Türkiye'de yatırım için teşvik edecek, imkanlar her iki ülke işadamlarına tanıtılacak, kara-deniz-havayolu ulaşımı artırılacak, taşımacılık sektöründe karşılıklı transit geçişler kolaylaştırılacak, işadamlarına vize kolaylığı sağlanacak, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasında serbest ticaret anlaşmasının süratle sonuçlandırılması için çaba sarf edilecek. İki ülke enerji alanında istişare ve işbirliği yapacak.
ABD'nin evsahipliğinde Ortadoğu barışı için ay sonunda düzenlenmesi planlanan Annapolis konferansı öncesi, Gül'ün davetiyle İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres bugün, Filistin lideri Mahmud Abbas yarın Ankara'ya geliyor. Önce Peres, sonra Abbas TBMM'ye hitap edecek. Gül, İsrail'in Kanal 2 televizyonuna barışa katkı için Annapolis'e katılmak istediklerini söyleyip "Türkiye orada olacaktır" dedi. (Radikal, aa)