Svastikayı yasaklamak haçı yasaklamakla eş

AB Dönem Başkanı Almanya'nın Avrupa çapında Yahudi soykırımını inkârın yanı sıra dünyada Nazi sembolü olarak kabuledilegelmiş svastikayı (gamalı haç) kullananları cezalandırmaya dönük yasa çıkarma girişimi Hinduları ayaklandırdı.

LONDRA - AB Dönem Başkanı Almanya'nın Avrupa çapında Yahudi soykırımını inkârın yanı sıra dünyada Nazi sembolü olarak kabuledilegelmiş svastikayı (gamalı haç) kullananları cezalandırmaya dönük yasa çıkarma girişimi Hinduları ayaklandırdı. Hitler'in 5 bin yıldır barış simgesi olarak kullandıkları svastikayı 20. yüzyılda kendilerinden apartarak simge yaptığını belirten Avrupalı Hindular, Berlin'in önerisine karşı birleşti. Fransa, Hollanda, Belçika ve İtalya'daki onlarca Hindu örgüt kampanya başlatırken, Britanya'da 275 Hindu örgütün şemsiyesi Hindu formunun Başkanı Rameş Kallidai, Avrupa Komisyonu'na mektup yazarak, "Svastika 4 bin 940 yıldır barışın simgesi. Bunu yasaklamak Hindulara karşı ayrımcılıktır" dedi. Asıl kınanması gerekenin bunu kendisine simge yapan Naziler olduğunu belirten Kallidai, "İnsanlar svastikaya saygı göstermeli. Çünkü Hitler sembolü yanlış kullandı, istismar etti, terör, ırkçılık ve ayrımcılığın saltanatını yaymak için kullandı. Bu durum svastikanın barışçıl olarak kullanılmasının yasaklanmasını gerektirmez. Hindu ayinleri svastika olmadan sona ermez. Bunu yasaklamak insan haklarına aykırı" dedi.
Peki ya Ku Klux Klan?
Hindu Forumu, Amerika'daki beyaz ırkçı Ku Klux Klan'ın da yanan haçı kullandığını hatırlatıp, "Svastikayı yasaklamak haçı yasaklamaya eşdeğerdir" vurgusu yaptı. Svastika halihazırda Almanya'da yasak. AB genelinde yasaklama girişimi Britanya ve İtalya gibi ülkelerin itirazı nedeniyle 2005'te başarısız olmuştu. Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries, geçen hafta tüm AB ülkelerinde Yahudi soykırımını inkârı ve Nazi sembollerini taşımayı suç sayan yasa tasarısı hazırlayacaklarını duyurmuştu. Almanya dışında Avusturya, Fransa, İspanya ve Belçika'da soykırımın inkârı suç. (bbc, afp)