Svat'tan kaçanlar zorla dönecek

Svat'tan kaçanlar zorla dönecek
Svat'tan kaçanlar zorla dönecek

Mian Çannu?daki saldırıda yedisi çocuk dokuz kişi öldü. Celaziye Kampı?ndaki mülteciler dönüyor. FOTOĞRAFlar: AP, AFP

Pakistan'ın Taliban'la savaşı sırasında tahliye edilen 2 milyon mülteciye geri dönmeleri talimatı verildi. Ancak mülteciler bölgenin Taliban'dan temizlendiğine ikna olmuyor

MULTAN - Pakistan ordusunun nisandan beri ülkenin kuzeybatısındaki Taliban’ın kökünü kazımak için yürüttüğü operasyonlar yüzünden Svat vadisi, Buner ve Aşağı Dir bölgelerini terk eden 2 milyona yakın sivile bu kez ‘denklerinizi toplayıp dönün’ talimatı geldi. Ordu, 1700 militanı öldürdüklerini ve Taliban’ı sürdüklerini savunup, hükümetin sivilleri eve döndürme kararlılığını duyurdu.
Kuzeybatı Sınır Eyaleti’ndeki Nowşara kenti yakınında 4 bin ailenin barındığı Jalozay ve Çarsadda kamplarında dün 200 ailelik ilk kafile geri yollanırken, insanlar kaygılı. Barikot kentinden 50 yaşındaki Şirinzade, 10 kişilik ailesiyle otobüse binerken “Gönüllü gidiyorum ama gerçekten barış geldi mi emin değilim” dedi. Birçokları hükümetin vaat ettiği 306 dolarlık  mali yardımı çekebilecekleri ATM kartları verilinceye dek geri dönmeyeceklerini duyurdu. Kuzeybatı Sınır Eyaleti Başbakanı Emir Haydar Han Hoti, mültecileri ikna için “Kamu hizmeti sürüyor, askerler de bölgede kalacak. Polis merkezlerinin sayısı ikiye çıkacak” derken, 55 yaşındaki Şamşer Ali vaatlere kanmıyor: “Ordu iki kez Taliban’ı temizlediğini söyledi. Taliban yine geldi. Bu kez de gelecek.” Pakistan’ın Svat’ta Taliban’la ‘şeriata karşılık operasyonları durdurma’ anlaşmasına rağmen militanlar İslamabad’a 100 km’deki kasabaları ele geçirince askeri operasyon başlamıştı. 

Bomba 7 çocuğu aldı
Beri yanda Pakistan’ın başka bölgelerinde şiddet artırıyor. En son kuzeybatı eyaleti Pencap’taki Mian Çannu köyünde çocukların Kuran eğitimi gördüğü bir mollanın evine bombalı saldırı düzenlendi. Yedisi çocuk en az dokuz kişi ölürken 70 kişi de yaralandı. Kuvvetli patlamayla civardaki kerpiçten evler yerle yeksan oldu. (ap, afp)