Tahran Batı'ya tepkili: İçişlerimize müdahale etmeyin!

TAHRAN/WASHINGTON - İran’da seçim sonuçlarıyla ilgili kavga kopması ve protestoculara güç kullanılmasına Batı’dan kınama yağarken, Tahran karşı atağa geçti. İran Dışişleri, AB üyesi altı ülke (Almanya, Britanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Çekya) ile ABD’nin İran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçre’nin büyükelçilerini bakanlığa çağırıp, protesto verdi. Bakanlık AB ve ABD’ye “İçişlerimize müdahale etmeniz kabul edilemez” dedi. Fransız lider Nicolas Sarkozy’nin seçime hile karıştığı iddiasını açıkça dile getirmesi üzerine de, Fransa’nın Tahran elçiliği göstericilerin saldırısına uğradı. Fransız Dışişleri de İran’ın Paris elçisini bakanlığa çağırıp endişeleri iletti. Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, İran’ın Brüksel elçisini ağırıp, seçimleri sonuçları, gözaltılar ve basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Obama: İkisinin farkı yok
ABD Başkanı Barack Obama ise, reformcu Mir Hüseyin Musavi’yi destekliyor görünmekten kaçınıyor. Obama, “İran’da hayret verici bir galeyan vuku bulmakla birlikte, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Musavi arasında gerçek politikaları açısından sunulduğu kadar farklılık olmadığını anlamak önemli. Her iki durumda da, ABD’ye karşı tarihsel düşmanlığı olan, bölgesinde bazı sorunlar yaratan ve nükleer silah peşinde koşan bir İran rejimiyle uğraşacağız” dedi. Obama, ABD’nin İran ile sert diplomasi yürütmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Atom bombası etkisinde sürçme
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda (UAEK) ise İran Temsilcisi Ali Eşkar Sultani önce “Tüm İran ulusu nükleer silah sahibi olmanın vazgeçilemez hakkı olduğunda birleşmiştir” dedi, sonra lafı “Ulusumuzu barışçı nükleer enerji kullanımından faydalanmaktan mahrum bırakmayacağız” diye toparladı. Sultani, UAEK Başkanı Muhammed Baradey’in İran’ın ulusal güvenlik sigortası olsun diye nükleer silah imkânı verecek teknolojiye sahip olmayı istediğine dair sözlerini kesin bir dille reddetti. (aa, afp)