Tahran gerilimi tırmandırıyor, yaptırım lobisi çalışıyor

Tahran gerilimi tırmandırıyor, yaptırım lobisi çalışıyor
Tahran gerilimi tırmandırıyor, yaptırım lobisi çalışıyor

Başbakan Erdoğan Washington ziyaretinden evvel önceki gün İranlı nükleer başmüzakereci Celili?yi ağırladı. FOTOĞRAF: AFP

TAHRAN - Batı ile nükleer anlaşmadan yan çizdikten sonra Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) çıkardığı kınamaya 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisi kurma kararıyla yanıt veren İran, hedefi ikiye katladı. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 20 yılda 20 bin megavat elektriğe ihtiyaç duyduklarını belirtip “Elektriği üretecek atom santrallerinin yakıt ihtiyacını temin için Natanz’daki tesis ölçeğinde 20 yeni uranyum zenginleştirme tesisi gerekiyor” dedi.
İran UAEK ile işbirliğini asgari düzeye çekmeye de niyetli. Salihi “İran, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’ndan (NPT) çekilmeyecek. Batı, bizi NPT’den çekilmeye zorlamaya çalıştı. NPT’yi önemsememiz Batı’nın istediği şey değil” derken, nükleer başmüzakereci Said Celili’nin danışmanı Ebulfazl Zohrevend yeni tesisleri yaparken NPT’nin gerektirdiğinden fazla işbirliği yapmayacaklarını söyledi: “Yeni tesislere yakıt vermeden altı ay önce UAEK’ya haber vereceğiz.” İran 2007’de BM yaptırımına tepki olarak UAEK’nın yeni bir tesisin inşasına başlar başlamaz bildirimi şart koşan tüzüğünden çekilip, tesis faaliyete geçmeden altı ay önce bildirimi yeterli gören eski şarta dönmüştü.
ABD yönetimi ise İran’a işbirliği için tanınan sürenin yıl sonunda dolacağını hatırlatıp, yeni yaptırım paketi için Avrupalı müttefiklerle Rusya ve Çin’e baskı yaptığını belirtti. Amerikalı diplomatlar bu hafta Atina’daki AGİT ile Brüksel’deki NATO toplantılarında yaptırım lobisi yapmış. (afp, ap, aa)