Tahran için savaş çanları çaldırılıyor

Tahran öfkelendi

ABD Başkanı Bush'un görevi bırakmadan İran'ı vuracağı haberleri yoğunlaşırken Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner, "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" dedi. Tahran'ın yanıtı: "Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Bush'un kötü bir kopyası."

TAHRAN/VİYANA - ABD Başkanı George W. Bush'un görevden gitmeden İran'ı vuracağı haberlerinin yoğunlaşmasına Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" sözü tuz biber ekti. Tahran "Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Bush'un kötü bir kopyası. Bizi kuşattığını sanan ABD, aslında İran'ın menzilinde" tepkisini verirken, Almanya ile Avusturya Paris'e sırtını döndü. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey de, Irak hatasının
İran'da tekrarlanmaması uyarısı yaptı.
Önceki gece Kouchner "Zamanımızın en büyük krizi. En kötüsü için hazırlanmalıyız ve en kötüsü de savaş. İran'ın nükleer silah sahibi olması tüm dünya için gerçek tehlike oluşturur. Büyük Fransız firmalarından
İran'la iş yapmamalarını istiyoruz" dedi. Kouchner'in hiçbir Fransız bakandan görülmemiş sertlikteki sözlerinin ardından, Fransa Başbakanı Francois Fillon da "İranlılar komşularıyla aralarındaki ilişkide gerilimin had safhaya ulaştığını anlamalı. Herkes Ortadoğu'da durumun daha vahimleştiğini görüyor" diye konuştu.
'Sarkozy Bush'tan mantıksız'
İran resmi haber ajansı IRNA şu yanıtı verdi: "Elysee Sarayı'nın yeni sahibi Beyaz Saray'ın iradesinin icracısı haline gelirken, Washington'dan bile daha sert, daha kışkırtıcı, hatta daha mantıksız bir ton tutturdu. Amerikan derisine büründü." Devrim Muhafızları komutanlarından General Hasan Kuseyçi şunları söyledi: "Amerikalılar ülkemizin etrafında, ama bu bizi kuşattıkları anlamına gelmiyor, zira bizim menzilimiz içindeler. ABD İran'da 2 bin hedef belirlediğini söylüyorsa, İran'ın çevresindeki tüm Amerikalılar da bizim hedefimizdir." İran Dışişleri, "Fransız bakan AB politikasını unutmuş gözüküyor. Sözleri Fransa'nın kültür ve uygarlığına aykırı. Ortadoğu'daki güvenilirliğine zarar veriyor" tepkisini gösterdi.
İran UAEK'yla işbirliği yaparsa yeni BM yaptırımına gerek kalmayacağını söylediği sızdırılan Alman hükümeti de, "Diplomatik çözüm istiyoruz. Bizde şu an başka seçenek tartışılmıyor" dedi. Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, "Kouchner'in niye savaş söylemi tutturduğunu kavrayamıyorum. Diplomatik çözüme inanıyorum" diye çıkıştı. Ancak Kouchner Hollanda'nın desteğini alırken İsrail de memnuniyetini açıkladı.
Baradey, Orwell ve Irak'ı andı
Tansiyonun fırlamasının gerisinde, geçen ay UAEK'nın İran'la işbirliği anlaşması imzalayıp nükleer programın şeffaflaşması yönünde önemli adım atması yatıyor. ABD'nin yoğun baskısına karşın geri adım atmayan Baradey, dün 144 üyenin katıldığı UAEK konferansında İran'la ilgili abartılı gürültü koparıldığını söyleyip, bunun kendisine '1984' romanıyla tanınan George Orwell'in şu sözünü hatırlattığını aktardı: "Evrensel hilekârlık dönemlerinde hakikati söylemek devrimci bir eylem haline gelir."
Kendisinin de hakikati söyleyerek devrimciliğe devam edeceğini belirten Baradey, "UAEK denetçilerinin İran'daki çalışmalarına bakarak şu anda nükleer programla ilgili varolan net tehdit görmüyorum" diyerek şu uyarıyı yaptı: "Ancak tüm seçenekler tükendiğinde güç kullanımına başvurulabilir. Hiç orada değiliz. BM şartında uluslararası güç kullanımının kuralları var. Umarım herkes, her gün dramın yaşandığı ve nükleer silah olduğu şüphesi yüzünden 700 bin masum sivilin öldüğü Irak'taki durumdan ders çıkarmıştır."
İran Atom Kurumu Başkanı Rıza Agazade de, konferansta Batı'yı, gelişmesin ve bağımsız olmasın diye İran'a nükleer enerjide ayrımcılık uygulamakla suçladı. (Dış Haberler)