Tahran'a karşı Sarkozy-Bush cephesi açıldı

ABD Başkanı George W. Bush'un eski Britanya Başbakanı Tony Blair'den boşalan 'finoluk' koltuğunu doldurduğu yorumları yapılan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Bush yönetiminin Irak macerasına karşı çıkan ülkesini İran macerasına sürükleyebilir.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un eski Britanya Başbakanı Tony Blair'den boşalan 'finoluk' koltuğunu doldurduğu yorumları yapılan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Bush yönetiminin Irak macerasına karşı çıkan ülkesini İran macerasına sürükleyebilir. Yeni Fransa lideri ABD'ye ilk resmi ziyaretinde Bush'la birlikte İran'ı hedef seçeceğinin işaretini verdi.
Ortak basın toplantısında Sarkozy'yle 'Barış adına İran'ı nükleer hırslarından vazgeçirmek için birlikte çalışmakta anlaştıklarını' açıklayan Bush, "İran'ın nükleer silah sahibi olması fikri tehlikeli. Bu yüzden şimdi sorunu diplomatik yoldan çözmek için birlikte hareket etmemizin vaktidir" dedi. Sarkozy, ABD Kongresi'ne hitabında alkışlarla karşılanan mesajını, Bush'un yanında da yineledi: "İran'ın ne zaman olursa olsun nükleer silah sahibi olması kabul edilemez. BM yaptırımları sertleştirilmeli." Bush da Fransız muadilini "Net vizyonu, temel ilkeleri, barışa ulaşmak için sert konum almaya isteği olan bir barış ortağım bulunuyor. Sizin söylediğini yapan bir adam olduğunuz belli. Ben de kendime böyle bir ahbap istiyordum" sözleriyle övgüler düzdü.
Sarko'nun gönlündeki Hollywood yıldızları
ABD Kongresi de Fransız lidere rock yıdızı muamelesi yaptı. Kongre üyeleri konuşmasına başlamadan üç dakika ayakta alkışladıkları Sarkozy'nin 45 dakikalık konuşmasını da 20 kez ayakta alkış ve tezahüratlarla böldü. Sarkozy, ABD'nin Irak'ı işgali sırasında Fransa'nın karşı cephede yer almasını hiç anmamasının yanı sıra, ülkesinin Amerikan kültürel yayılmacılığına karşı açtığı direniş bayrağını da indirdi. "Benim kuşağım daha Amerika'ya adım atmamışken, Hollywood, Batı topraklarının büyük fethi, Elvis Presley'nin verdiği şevkle tüm düşlerinizi ve imgeleminizi paylaşıyordu. Belki burada onun adı fazla anılmıyordur, ama kendisi benim kuşağım için evrenseldir" diyen Fransız lider, hızını alamayıp gönlünde yer etmiş diğer 'Amerikan büyüklerini' de saydı: 'Cazcı Duke Ellington, Hollywood yıldızları John Wayne, Charlton Heston, Marilyn Monroe, Rita Hayworth, sivil haklar ikonu Martin Luther King, Jr., yazar Ernest Hemingway ve ayda yürüdükleri gün tüm insanlığın en eski düşünü gerçekleştiren Amerikalı astronotlar...'
Amerika'nın rol modeli King
Sarkozy şöyle dedi: "Bizim için en olağanüstü olan, edebiyatınız, sinemanız miziğinizle Amerika'nın karşı karşıya kaldığı zorluk ve meydan okumalardan hep daha büyük ve güçlü ortaya çıkmasıydı. ABD'nin en büyük gücü ahlaki ve ruhani karakteriydi. Bunu, bir kölenin torunu olarak çok derinden Amerikan hissettiği ideale Amerika'nın sadık kalmasını isteyen o siyah papazdan daha iyi kimse anlatamaz. Onun adı Martin Luther King'di.
O Amerika'yı evrensel rol modeli yaptı." (bbc, afp)