Tahran'a karşı yaptırım ve bomba

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) İran'ın yeraltındaki nükleer tesislerini vurmak için tasarlandığı belirtilen yeni sığınak delici bombayı hızla tamamlama peşine düşerken, İran'a karşı aylardır beklenen yeni yaptırım paketi açıldı.

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) İran'ın yeraltındaki nükleer tesislerini vurmak için tasarlandığı belirtilen yeni sığınak delici bombayı hızla tamamlama peşine düşerken, İran'a karşı aylardır beklenen yeni yaptırım paketi açıldı.
İran'ı uluslararası mali sistemden koparma amaçlı paketin hedefinde başta ülke savunmasının en önemli gücü Devrim Muhafızları, ona bağlı Kudüs Gücü ve devlet bankaları var. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın dün duyurduğu kararda, Devrim Muhafızları 'kitle imha silahları üreticisi', Kudüs Gücü 'küresel terör destekçisi' olarak nitelendi. Milli Banka'yla birlikte üç devlet bankasının yer aldığı 22 hükümet kurumu, şirket ve özel kişiler kara listeye girdi.
'İran'la iş yapılamayacak'
Rice, "Hiçbir ABD vatandaşı ve özel kuruluş bu kişi ve kurumlarla mali ilişkiye giremeyecek. Bu eylemler uluslararası mali sistemi İran'ın yasadışı eylemlerinden koruyacak. İran'la iş yapmayı düşünen banka ve firmalar için caydırıcı olacak" deyip ekledi: "İran müzakere önerimizi reddediyor, nükleer bomba ve balistik füzeye uzanan nükleer teknoloji peşinde koşup barış ve güvenliği tehdit ediyor. Irak'ta Şii militanları, Afganistan, Lübnan ve Filistin'de teröristleri destekliyor, İsrail'i yok etmekle tehdit ediyor."
Putin: Durum çıkmaza gidiyor
Yaptırımlar Devrim Muhafızları'yla iş yapan yüzlerce yabancı şirketi etkileyecek. Devrim Muhafızları 125 bin kişilik askeri gücü ötesinde ilaç ve petrol sanayisinden silah üretimine uzanan onlarca şirkete hükmeden ve milyar dolarlık projeler yürüten dev bir holding. Ağustosta Bush yönetiminin Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmeye hazırlandığı haberi sızdırılmış, ilk adım eylülde Senato'dan gelmişti. Devrim Muhafızları'na terörist damgası vuran Senato kararını İran meclisi 'CIA teröristtir' kararıyla yanıtlamıştı. AB ile nükleer müzakereler başlamışken gelen karar, ABD'nin İran'ı vuracağı spekülasyonunu tetikledi.
İran'ın ilk tepkisi nükleer başmüzakereci Said Celili'den geldi: "Bu, İran'la ABD arasındaki güvensizlik duvarını yükseltip diyalogu bitirecek. ABD stratejik hata yapıyor." İran'ı himayesine alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD'ye "Yaptırım tehdidiyle durumu kötüleştirip çıkmaza sürüklemek niye? Eli bıçaklı bir adam gibi ortalıkta delice koşturmak durumu çözmez" uyarısı yaptı.
Pentagon ise 13.6 tonluk uydu güdümlü 'Big Blue' bombasının bitmesi ve B-2 bombardıman uçaklarınca taşınabilmesi için Kongre'den acilen 88 milyon dolar istedi. Talepte 'acil operasyonel ihtiyaç' ifadesi kullanılırken, uzmanlar, bombanın İran'ın yeraltı nükleer tesislerini vurma amacıyla tasarlandığına dikkat çekti. Uzman John Pike ince ve uzun olduğundan 'büyük mızrak' dediği bomba için "İran, Natanz'daki uranyum zenginleştirme tesisini toprak altına saklamaya başladığında, Amerikalıların bu bombayla ilgilenmeye başladığını biliyorum" dedi. Pentagon'un talebinin tartışılmasını isteyen Demokrat vekil Jim Moran "Bu kırmızı bayrağı yükseltir. Varsayımım hedefin Irak ve Afganistan'dan çok İran olduğudur" dedi.
'Bombaların anasından' da büyük
Boeing firmasının 'Ağır Sığınak Delici Bomba' projesi kapsamında Savunma Bakanlığı Tehdit Düşürme Ajansı (DTRA) ile işbirliği içinde geliştirdiği Big Blue, mart ayında New Mexico'daki 'Beyaz Kum Füze Atış Alanı'nda bir tünelde denendi. Füzenin B-52 bombardıman uçağıyla kasımda ve Temmuz 2008'de denenmesi planlanıyor.
DTRA'ya göre 6.2 metre uzunluk ve 80 cm. çapındaki bomba 2.4 ton patlayıcı madde barındırıyor. Patlama gücü selefi BLU-109'dan 10 kat fazla. Big-Blue, B-2 Stealth uçaklarıyla da taşınabiliyor. Şu anda Amerikan ordusunun envanterinde en büyük sığınak delici olarak Irak'ta da kullanılmış olan 2.3 tonluk GBU-28'ler var. 'Bombaların Anası' lakaplı konvansiyonel bomba ise 9.5 tonluk. (Dış Haberler)