Tahran'da ABD için nabız tutuluyor

Tahran'da ABD için nabız tutuluyor
Tahran'da ABD için nabız tutuluyor

Babacan EİT zirvesinin ilk gününde meslektaşlarına seslenirken, ?Özel sektörü işin içine katmadan başarılı olamayız? dedi. FOTOĞRAF: AFP

Clinton'ın Ankara ziyaretinde İran'la diyalog öne çıkarken, Babacan EİT zirvesi için dün soluğu Tahran'da aldı, Gül de bugün gidiyor. Türk tarafı İranlı liderlere yeni ABD?yönetimiyle ilgili izlenimini aktaracak. Babacan zirvenin ilk günü bölgede 2015'e dek serbest ticaret bölgesi kurulması önerisi getirdi

TAHRAN - ABD Başkanı Barack Obama’nın İran ile diyalog yolu ararken Türkiye’den medet umduğu sırada, Tahran, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) toplantılarına evsahipliği yapıyor. Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’ın üye olduğu EİT’nin dün Tahran’da başlayan dışişleri bakanları toplantısı bugün ve yarın liderler zirvesiyle noktalanacak.
Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bugün Tahran’a gidip İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşecek. Cumartesi ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı ağırlarken İran’ı da ele almış Gül, Washington’ın Tahran’a yaklaşımı hakkındaki izlenimlerini İranlı yetkililere aktaracak. Gül, en üst düzey yetkili konumundaki dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile de görüşme arzusunda.

İran’a konferans ricası
Dün EİT toplantısı Kuran okunarak başlarken, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki Obama’ya ‘değişimin gerçek stratejisini seçmesini’ salık verdi. Bölgedeki yabancı güçlerin tek taraflı sulta ve işgal siyasetinin istikrara en büyük engeli oluşturduğunu söyleyen Muttaki, yeni dönemde tek yanlılığın yenik bir teori olduğunu, Bağlantısızlar ve İslam Konferansı gibi örgütlerin konumunun güçlendiğini, EİT toplantılarında da çok yönlü ekonomik ilişkilerin hareketleneceğini anlattı. Obama yönetiminin ay sonundaki Afganistan konferansına İran’ı davetine icabet edip etmeyeceklerini netleştirmeyen Muttaki, “ABD Afganistan’a aşırılıkçılığın kökünü kazıyıp güvenliği tesis ve uyuşturucuyla mücadele vaadiyle geldi. Ama üçünde de şartlar daha kötüye gitti” diye çıkıştı. Gelgelelim Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanları, İran’a konferansa katılması çağrısı yaptı.
Clinton’la görüşmesi sonrası Tahran’a “ABD’den mesaj götürmüyorum. Ama iki taraf isterse arabuluculuk yapabiliriz” diyerek giden Babacan, toplantıdaki konuşmasında şu mesajı verdi: “Doğu ile Batı’yı bağlayan jeostratejik konumdaki EİT, 8 milyon metre karelik alanda 400 milyonluk nüfusuyla önemli ekonomik güç. Türkiye EİT ülkeleri arasında tüm ticari engellerin kaldırılmasıyla 2015’e dek serbest ticaret bölgesi kurulmasını istiyor.” Ekonomik işbirliğine kredi temini konusunda İslam Kalkınma Bankası ile EİT arasında mutabakata varıldı. EİT bünyesinde ISO benzeri oluşuma gidilmesi üzerinde de anlaşma sağlandı. (aa, Radikal, afp, Irna)