Tahran'da merhamete yer yok!

Tahran'da merhamete yer yok!
Tahran'da merhamete yer yok!

Hutbeye binler katıldı. Doktor Hicazi Nida?nın ölüm gününü anlattı. FOTOĞRAFLAR: EPA

Tahran'daki cuma hutbesinde bu kez Uzmanlar Meclisi'nin aşırı muhafazâkar üyesi Ayetullah Hatemi sahne alıp, yargıya 'Protestoculara merhamet etme' çağrısı yapıp, muhalefetin sembolü Nida'nın Batı komplosuyla öldürüldüğünü iddia etti. Nida'ya ilk müdahaleyi yapan doktor Hicazi ise ünlü yazar Coelho'ya aksini anlattı

TAHRAN - İran’daki gerilim dün Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin, 12 Haziran’da aşırı muhafazakâr Mahmud Ahmedinecad’ı yeniden cumhurbaşkanlığına taşıyan seçimlerin ‘bugüne kadarkilerin en temizi’ demesi ve Uzmanlar Meclisi’nin aşırı muhafazakâr üyesi Ayetullah Ahmed Hatemi’nin yargı merciine ‘protestoculara merhamet etmeyin’ çağrısıyla tırmandı. Hatemi, seçim isyanını Batı’nın komplosu olarak etiketlemekle kalmadı, meseleyi, gösteriler sırasındaki dramatik ölüm görüntüleri internetten tüm dünyaya yansıyınca muhalefetin sembolü haline gelen Nida Ağa Sultan üzerinden bilek güreşine çevirip, 27 yaşındaki genç kadının Batı’nın komplosuyla öldürüldüğünü iddia etti. Ölüm anında genç kıza ilk müdahaleyi yapan İranlı doktor Araş Hicazi’nin aktardıkları aksine işaret.  

‘CIA propaganda için öldürttü’
Reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’nin hile iddialarını reddeden dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in geçen hafta “Gösteriler sürerse kan dökülür” tehdidi savurduğu Tahran Üniversitesi’ndeki cuma hutbesinde sahneye dün Hatemi çıktı. Yargıya Batı destekli muhalif liderlerin tutuklanması çağrısı yapan Hatemi, “İbreti alem için gösterici ve liderlerine merhamet etmeyin. Çok ağır cezalar verin” diye haykırdı. Barışı ve huzuru bozanların ‘Allahla savaşta olduğunu’ savunan Hatemi, eski sömürge gücü Britanya’yı hedef seçip, “‘ABD’ye ölüm’ sloganlarına ‘Britanya’ya ölüm’ eklenmeli. İnsan hakları ihlallerinde ilk sıradaki ABD ve Batı, hangi hakla ve yüzle İran’a karışıyor” dedi. Aşırı muhafazakâr imam, muhalefetin sembolü Nida’nın ise Besiçler değil Batı ajanı göstericilerce öldürüldüğünü iddia etti: “Olay ara sokakta oldu ve İran aleyhinde malzemeye dönüştürüldü. Kanıtlar bunu göstericilerin yaptığını gösteriyor.” 

‘Nida kollarımda öldü’
Nida’nın vurulma görüntülerinde  ilk müdahaleyi yapan doktor Hicazi ise ünlü romancı Coelho’ya e-postalarıyla bu iddiayı yalanladı. Coelho’nun yaşananların mizansen olup olmadığına atfen “Aras, gördüklerim doğru mu? Lütfen bana hangi safta yer almam gerektiğini söyle” diyerek akıl danışması üzerine İranlı doktor, “Sevgili Paulo, videoda beni görmüşsündür. Nida kollarımda öldü” yanıtını verdi. Ardından bbc’nin konuştuğu Hicazi, Nida ile peşpeşe yürürken silah sesi işittiğini, dönüp baktığında boynunun altından vurulan genç kadından kanlar fışkırdığını gördüğünü, kanamayı durdurmayı başaramadığını söyledi. Önce çatıdan ateş edildiğini sansalar da sonra yakaladıkları motosikletli bir Besicin, “Onu öldürmek istemedim” dediğini de aktaran Hicazi, kızgın göstericilerin kimliğini alıp fotoğrafını çektikten sonra milisi salıverdiklerini ekledi. Yasak yüzünden İran’dan sağlıklı haber alınamasa da dün yasaklalara karşın arkadaş ve akrabalarından oluşan küçük bir grubun Nida’nın gömüldüğü Beheşti Zehra mezarlığında  törenyaptığı haberi geldi. Ama Nida’nın ailesinin evlerinden kovulduğu söyleniyor.  Musavi cephesine baskılar artarken, reformcu adayın kampanyasının enformasyon komitesi başkanlığını yürüten ve Britanya’da doktora yapan Ebulfazıl Fatih’in ‘gösterilerin internette organize edilmesinde parmağı olduğu şüphesiyle ülke dışına çıkışının yasaklandığı’ iddia edildi. Musavi’nin eşi Zehra Rahnavard da web sitesinden tutuklanma tehlikesi altında olduklarını duyurdu

Oyların yüzde 10’u tekrar sayılıyor
Seçim komisyonu sonuçların araştırılması için reformcuların temsilcileriye özel bir komisyon kurularak oyların yüzde 10’unun medya önünde yeniden sayılacağının açıkladı. İran Seçim Komisyonu Sözcüsü Abbasali Hadhüdai, “Musavi ve Kerrubi’nin temsilcileri bildirmeleri için 24 saat süreleri var” dedi. (bbc, afp, aa)