Tahran'da Musavi için insan zinciri

Tahran'da Musavi için insan zinciri
Tahran'da Musavi için insan zinciri

Musavi?nin arzusunu yerine getirip ellerindeki balonlarla birlikte yeşil renklere bürünen taraftarları sokaklarda bayram havası estiriyor. Ahmedinecad taraftarları da onu Latin devrimcileriyle kıyaslıyor. FOTOĞRAFlar: afp

İran'da cuma günkü cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kampanyalar kızıştı. Ahmedinecad, reformcu rakibi Musavi'nin dev stadyum mitingini engelleyince genç yaştaki reformcular SMS ve facebook'la örgütlenerek Tahran'ın 'Bağdat Caddesi'nde uzun bir insan zinciri oluşturdu

TAHRAN - İran’da cumhurbaşkanlığı seçimine iki gün kala heyecan dorukta. Koltuğun aşırı muhafazakâr sahibi Mahmud Ahmedinecad’a karşı reformcu Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi ve ılımlı muhafazakâr Muhsin Rızai’nin yarıştığı seçimde, asıl rakipler konumundaki Ahmedinecad ile Musavi’nin taraftarları önceki gün sokaklara döküldü. Ahmedinecad’ın 100 binden fazla taraftarı geleneksel biçimde Tahran’daki Büyük Camii’de toplanırken, Musavi taraftarları teknolojik örgütlenmeyle ‘Tahran’ın Bağdat Caddesi’ diye nitelenebilecek Veli Asr Caddesi’nde buluşup insan zinciri oluşturdu. 

‘Yalancı Musavi’
Besiç milislerinin minibüs-otobüslerle insan taşıdığı camide öyle bir kalabalık oluştu ki, cumhurbaşkanının aracı sahneye ulaşamadı. Ahmadenicad kampanyasının simgesi olan İran bayrağını sallayan taraftarlar, ‘Yalancı Musavi’, (Musavi taraftarı eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani için) ‘Haşimi ile oğulları kamu parasını çalan yağmacılar’, ‘Haşimi’ye ölüm’ sloganları attı. Ahmedinecad, kalabalığı el sallayıp coşturduktan sonra konuşmadan ayrıldı.
Musavi taraftarları ise, pazar günü 120 bin kişilik Azadi Stadyumu’nda toplanmalarına izin verilmemesine öfkelenip derhal cep telefonu mesajları ve Facebook’a sarıldı. Çoğunu gençlerin oluşturduğu binlerce reformcu, Tahran’ın liberal semtlerini muhafazakâr semtlerinden ayıran 20 kilometrelik Veli Asr Caddesi’nde bir araya geldi. Musavi’nin taraftarlarının takmasını istediği yeşil renge bürünen reformcular, yeşil kuşak ve örtüleri birbirine bağlayarak devasa bir insan zinciri oluşturdu. 32 yaşındaki endüstri mühendisi Şaran Kiyarimi “Bu Tahran’ın tüm nüfusuna mesaj olsun” diye bağırırken, bazısı elinde 1979 İslam devriminde Şah’ın ülkeyi terk ettiği günün gazetesinin benzer basımını sallıyordu, yalnız bu kez manşette ‘Ahmedi terk etti’ yazmaktaydı. Caddeye gelen reformcu aday da, ‘Elveda Ahmedi’, ‘Hile yapmazlarsa Musavi kazanır’ sloganları atan kalabalığa, “İnsan zinciri halka söylenen yalanların tarafımızdan reddedildiğinin simgesidir. Ahmedinecad batıl itikatlı olduğu yetmezmiş gibi utanmadan kameraya bakıp tüm ulusa yalanlar anlatıyor. Merkez Bankası yüzde 25 bildirirken enflasyonun yüzde 15 olduğunu söylüyor. Koltuk için halka göz göre göre yalan söylemeye değer mi” diye seslendi. 

İnternet ve cep telefonlu eylemler
Eylemi örgütleyen öğrencilerden 19 yaşındaki Muhsin Hadiri “İnternet ve cep telefonu sağolsun, kısa sürede büyük kitleleri harekete geçiriyoruz” dedi. Ahmedinecad’ın danışmanı Cevad Şamakdari ise, şu eleştirileri yöneltti: “Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelerde hükümeti deviren renkli devrimlerden kopya çeken psikolojik savaş taktiği uyguluyorlar. Tahran’ın değişik köşelerine yeşil giyinmiş 100 kişilik gruplar yerleştirip trafiği bozuyorlar, bu da insanlarda büyük bir şeyin olup bittiği hissi yaratıyor. Bunlar kadife devrim taktikleri.” Musavi taraftarı sepidehdam.com sitesinin yöneticisi Rıza Badamşi, “Kampanyamızla kadife devrim arasında benzerlik varsa tesadüftür. Biz devrim istemiyoruz. Musavi’nin seçimi kazanmasını istiyoruz” yanıtını verdi. Badamşi, devletin medya organları Ahmedinecad yanlısı yayın yaparken Musavi’nin mesajını internetten bedavaya yaydığını belirtip “İran’da bugüne değinki en dijital ve sanal seçim” dedi. Şamakdari, “Musavi taraftarları akıl sağlıkları için zararlı olmasına rağmen bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren antisosyal tipler. Bizim gençlerimizse daha sosyal. Gruplar halinde buluşup Besiç merkezlerinde, sokaklarda takılıyor ya da spor yapıyorlar. Musavi taraftarları daha yalnız” diye çıkıştı. 

Rekor katılım bekleniyor
Seçim kurulu başkanı, yarısı 1979’dan sonra doğmuş 46.2 milyon seçmenden rekor katılım beklediklerini, katılımın reformcu Muhammed Hatemi’yi cumhurbaşkanlığına taşıyan 1997’deki yüzde 80’lik rekoru bile geçebileceğini belirtti. Siyasi uzmanlara göre katılım yüzde 50’inin üzerine ne kadar çıkarsa, ibre o kadar Musavi’ye dönecek. 290 vekilli mecliste ise 200 vekillik muhafazakâr blok, ‘Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in talep ettiği gibi Batı’ya ödün vermediği, Batılıların kabadayılığına pabuç bırakmadığı ve Batılılaşmaya direndiği için’ Ahmedinecad’a destek açıkladı. (Washington Post, ap, afp)