Tahran'da Obama için hayırlı alametler beliriyor

Tahran'da Obama için hayırlı alametler beliriyor
Tahran'da Obama için hayırlı alametler beliriyor

Hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını koyan reformcu Hatemi, ?Devrimin hayrı için seçimde kaçamazdım? dedi. FOTOĞRAF: AP

Obama'nın olumlu mesajına İran'dan ilk yanıt geldi. Laricani, 'Önşartsız konuşuruz. Çözülmeyecek sorunumuz yok' dedi. Hatemi'nin adaylığı da ABD için iyi işaret

MÜNİH - ABD Başkanı Barack Obama’nın, 30 yıldır diplomatik ilişkilerin bulunmadığı İran ile diyalog niyetini “Yumruğunuzu açarsanız uzanan elimizi bulacaksınız” mesajıyla dile getirmesinin ardından en olumlu sinyal İran Meclis Başkanı Ali Laricani’den geldi. Münih Güvenlik Konferansı’na katılan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın İran ile diyaloğu yine havuç-sopa yöntemine bağlayan konuşmasını dinleyen Laricani, Alman gazetesi Süddeutsche’ye demecinde iyimser bir tablo çizdi. 

‘Medyada hokkabazlığa hacet yok’
Laricani, “Nükleer hususla ilgili anlaşmazlık çözülemeyecek bir sorun değil, yeter ki konumlarımız içinde hapsolmayalım” vurgusu yaparak “Önşartsız konuşmaya hazırız. Ama bunun için gerçek bir başlama noktası gerekli. Amerikalılar sorunları çözmeyi gerçekten istiyorsa, o zaman kendi kavramlarını sunmalı” dedi. Laricani, “Medyadan duyuyoruz ki, Amerikalılar da bizimle önşartsız konuşmaya hazırmış. Ama buna rağmen şu eski havuç-sopa klişesi sürüyor” sözleriyle de sitem etti. Daha sonra İspanya’ya geçerek sosyalist Başbakan Rodriguez Zapatero ile görüşen Laricani, basın toplantısında Obama’yı Ortadoğu’ya dair planlarını açıkça ortaya koyup diplomatik yolu seçme çağrısı yaptı: “Eğer inandıkları bir plan varsa diplomatik yollardan uygulamalılar. Diplomasi bunun için yaratıldı.” “İran bölge sorunlarını çözme yolunda sağlam bir kararın varlığını hissederse, ABD’deki değişimin taktik değil stratejik değişim olduğunu hissederse ve müzakereler İran’ın da bölgedeki diğer ülkelerin de ulusal çıkarlarına yardımcı olacaksa İran bunu inceleyecektir” vurgusu yapan İranlı yetkili, “Müzakerelerden bahsetmek medyada hokkabazlık oyunu olmamalı” diye ekledi. 

‘Boks maçı yerine satranç oyunu’
İspanyol hükümet sözcüsü Larica’nin Zapatero ile temasında Obama’nın görüşme arzusunu olumlu bulduklarını, Biden’ın Münih konuşmasını da ‘ABD dış politikasında önemli değişiklik’ gördüklerini aktardığını kaydetti. İranlı yetkili Münih’te ABD’nin ‘boks maçını satranç oyunuyla değiştirmeye’ ihtiyacı olduğunu söylemişti.
İran’da hazirandaki seçimde de aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a Batı ile diyaloğu savunan eski reformcu cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin rakip olacağı kesinleşti. Önceki gün “Adaylığımı tüm gücümle açıklıyorum. Devrimin akıbetine umursamaz kalıp seçimlerden kaçmak mümkün mü?” diyen Hatemi, “İran ulusunun tarihi arzusu özgürlük, bağımsızlık ve adalettir. Bunun için çalışacağım. Ülkemin büyüklüğü ve halkın kendi kaderini belirlemesi hakkına bağlıyım” dedi.
1997’de ‘Halk özgürlük istiyor’ sloganıyla seçilmiş 65 yaşındaki Hatemi 2005’e dek süren iki görev döneminde reformları muhafazakâr atanmışların vetoları yüzünden gerçekleştirememişti. Uranyum zenginleştirmeyi askıya alıp Batı ile nükleer pazarlığa oturmuş Hatemi’nin seçilmesini en çok isteyecek olan Obama yönetimi olacak. Haziran seçiminde yüksek katılım olursa Hatemi’nin kazanma şansı yüksek bulunsa da siyasi uzman Said Leylaz, Hatemi’nin adaylığının muhafazakârların Ahmedinecad’ın arkasında birleşmesine yol açacağı uyarısı yaptı. Ancak ekonomik kriz, enflasyon canavarı ve devasa bütçe açığı Ahmedinecad’ı sandıkta zorlayabilir. (afp, ap, Reuters)