Tahran'dan İslam âlemine uyarı var

İran ile Suriye liderleri Mahmud Ahmedinecad ile Beşar Esad, ABD'nin Irak ve Lübnan'ı karıştırdıkları suçlamalarına karşı dayanışma sergiledi.

TAHRAN - İran ile Suriye liderleri Mahmud Ahmedinecad ile Beşar Esad, ABD'nin Irak ve Lübnan'ı karıştırdıkları suçlamalarına karşı dayanışma sergiledi. Suriye Devlet Başkanı Esad'ın iki günlük Tahran ziyaretinde Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'le yaptığı görüşmelerde, ABD komploları karşısında Müslümanlara birlik beraberlik çağırısında bulunuldu.
Esad, Bush yönetiminin Ortadoğu'nun farklı etnik ve mezhep grupları arasına fitne fesat tohumu ektiği uyarısında bulundu: "Halkları ve hükümetleri etnisiteleri kullanmaya zorlamak ve İslam âleminde ayrılık yaratmaya çalışıyorlar. Oynamaya çalıştıkları son kartları bu. Eğer bunda başarılı olurlarsa, tüm planlarında başarıya ulaşırlar." Ahmedinecad ise "Tüm İslami hükümetlerin dikkatini düşmanlarımızın farklı etnik ve dini gruplar arasında ayrılık yaratma komplosuna çekiyoruz.
Irak, Afganistan, Lübnan ve Filistin'deki durum göz önüne alındığında, düşmanlarımızın planlarıyla baş edebilmek için aramızda danışmaya ve işbirliğine daha da çok ihtiyaç var" diye ekledi.
'ABD kaybedecek'
Ahmedinecad, 'ABD'nin bölgede barış ve istikrarı sağlamak istediğini iddia ettiğini, ama amacının Siyonist rejimi ve kendi konumunu güçlendirmek olduğunu' söylerken, Ayetullah Hamaney Esad'a şu yorumları yaptı: "ABD, Irak'taki emellerine ulaşamadı, ulaşacağının da belirtisi yok. Bölgenin gerçekliği, Amerika ile müttefiklerinin başını çektiği zorba cephenin en büyük kaybeden olacağını gösteriyor. ABD Başkanı George W. Bush'un konumu o kadar zayıf ki, kendi partisindekiler tarafından bile eleştiriliyor."
Dini lider, İran-Suriye ilişkilerini 'bölgedeki en eski ve en derin iki ülkenin ilişkileri' sözüyle övdü. İki ülkenin yayımladığı ortak açıklamada, Lübnan'ın istikrar ve bütünlüğünün tüm taraflar ve siyasi grupların uzlaşmasıyla sağlanması talep edildi, Irak hükümeti, milli birliği ve bağımsızlığına destek verildi, İran'ın nükleer programı desteklenirken Batı'yla sorunun diyalogla çözülmesi ve İsrail'in nükleer silahlarının oluşturduğu tehdide uluslararası önlem alınması istenildi. İran'ın 1980-88'de Irak'la savaşında destek aldığı tek Arap ülkesi Suriye'ydi. Esad, Ahmedinecad'ın seçilmesinden beş gün sonra Tahran'a giden ilk lider olmuştu.
'Sadr İran'da değil'
ABD'nin Irak'ta peşine düştüğü radikal Şii lider Mukteda Sadr'ın İran'a kaçtığı suçlamasına, İran Dışişleri'nden "Sadr burada değil. Bu, ABD'nin İran'a karşı psikolojik savaşı" yanıtını verdi. İran son dönemde tatbikatsız gün geçirmezken, son olarak Devrim Muhafızlarının üç gün boyunca 16 eyalette 'İktidar' adında geniş çaplı kara tatbikatı yapacağı açıklandı. Tatbikatta en modern silahlar denenecek. (Dış Haberler)