Tahran'dan yeni nükleer ihale

İran, ABD ile İsrail'in güç kullanımı tehdidine, BM'nin yaptırımla cezalandırmaya gerekçe gösterdiği nükleer programında sınır tanımıyor.

TAHRAN - İran, ABD ile İsrail'in güç kullanımı tehdidine, BM'nin yaptırımla cezalandırmaya gerekçe gösterdiği nükleer programında sınır tanımıyor. Rusya Buşehr'deki İran'ın ilk nükleer santralını tamamlamakta ayak sürürken, Tahran iki yeni nükleer santral için daha ihale açtı.
ABD şirketleri de katılabilir
İran'ın 20 bin megavatlık elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunu belirten
Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmed Feyyazbahş, Buşehr'de 1000 ve 1600 megavatlık iki yeni nükleer santral yapacaklarını, bunun için Rus ve Avrupalı şirketlerle temasta olduklarını söyleyip, uluslararası şirketleri ihaleye katılmaya çağırdı. Şirketler 25 Nisan'dan itibaren 15 gün içinde teklif verebilecek, zarflar 8 Ağustos'ta açılacak. İki santralın inşasının 10 yıl alabileceği, her 1000 megavatlık nükleer santralın 1 milyar 700 milyon dolara mal olacağı bilgisini veren Feyyazbahş, ABD şirketlerinin katılımına dair soruyu şöyle yanıtladı: "Yükümlülükleri taşıyan her uluslararası şirket katılabilir. Ama kabul ve ret yetkisi İran Atom
Enerji Kurumu'nun." Rusya, yapımı büyük oranda tamamlanan Buşehr santralının faaliyete geçme tarihini, ödeme yapılmadığı gerekçesiyle erteliyor. Krizin merkezinde, İran'ın tüm nükleer santrallerın yakıtını bizzat üretmek istemesi yatıyor. İran 9 Nisan'da nükleer yakıt üretimi için sanayi düzeyinde uranyum zenginleştirmeye geçtiğini açıklamıştı.
(Dış Haberler)