Tahran'ın işleri daha da zorlaşacak

Tahran'daki muhafazakârlar, yeni cumhurbaşkanı Ahmedinecad'in başarısını kutlayacak. Tabii Washington'daki muhafazakârlar ve İran İslam Cumhuriyeti'nin düşüşünü hayal eden İranlılar da...
Haber: AHMED ALRABİ / Arşivi

Tahran'daki muhafazakârlar, yeni cumhurbaşkanı Ahmedinecad'in başarısını kutlayacak. Tabii Washington'daki muhafazakârlar ve İran İslam Cumhuriyeti'nin düşüşünü hayal eden İranlılar da...
Rafsancani seçimi kazanabilseydi Suudi Veliaht Prensi Abdullah'ın Ortadoğu barış girişimini destekleyerek, Şeba çiftlikleri sorununun çözülmesi durumunda Hizbullah'ın silah bırakmasına arka çıkarak, İranlıların kişisel özgürlüklerine müdahaleyi azaltarak İran'ın uluslararası ilişkilerindeki birçok mayını imha edilebilirdi.
Necad'ın kazanmasıyla cumhurbaşkanlığına pragmatist değil ideolojik konuşan, gerçeklerden çok söylemlerle hareket eden biri seçilmiş oldu. Bu durum İran'ı bölgesel ve uluslararası alanda sıkıntıya sokacak, içerideki ve dışarıdaki muhalif hareketi güçlendirecek.
İran'da seçim sandıklarına gitmeyen kesim, Tahran'da aşırılarla ılımlılar arasında fark olmadığı görüşündekiler. Hatemi gücünde bir şahsiyet reformları gerçekleştirmekte başarısız kaldıysa Rafsancani'nin bir şey yapması mümkün değildi.
Dini kurum, devrim muhafızları ve birçok kesim 'yeni Şah'la veya İran'ı ABD'ye satacak fıstık tüccarıyla mücadelede başkan Necad'ın temsil ettiği 'temiz modeli' destekledi. Onlar güçlü biçimde saflarını düzenleme ve Rafsancani'nin yolunu kesmekte başarılı oldular. Ancak bugünden itibaren içeride ve dışarıda gerçek sorunlarla yüzleşecekler. Zira İran gençlerinin ekseriyeti açılımı, din adamlarının kamusal hayat ve bireylerin kişisel özgürlükleri üzerindeki denetiminin azalmasını istiyordu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu gençleri hayal kırıklığına uğrattı. Bölgesel ve uluslararası güçler de siyasi gerçekçiliği nedeniyle Rafsancani'nin kazanmasını istiyordu. Çünkü böylelikle nükleer dosya da dahil askıdaki tüm sorunları ele almak kolaylaşacaktı.
Önümüzdeki günlerde yeni yönetim gölgesinde İran'ın benimseyeceği politikalar izlemeye değer. Görünen o ki İran'ın durulmasına epey var. (Londra'da yayımlanan Şark ül Evsat gazetesi, 26 Haziran 2005)