Talabani de işgali eleştirdi

Suudi Kralı Abdullah'ın Arap Birliği zirvesinde Amerikan ordusunu
Irak'ta 'gayrimeşru işgalci' diye nitelemesi yankı uyandırırken, ilginç bir çıkış da Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'den geldi.

RİYAD - Suudi Kralı Abdullah'ın Arap Birliği zirvesinde Amerikan ordusunu
Irak'ta 'gayrimeşru işgalci' diye nitelemesi yankı uyandırırken, ilginç bir çıkış da Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'den geldi. İşgalin bir numaralı destekçilerinden olan Talabani, Arap zirvenin kapanışında yaptığı konuşmada, ABD'nin Irak'a müdahalesinin 'işgale dönüştüğünü' söyledi. Doğrudan ABD'den söz etmeyen Talabani, Irak'a müdahalenin 'ciddi sonuçlarla bir işgale" dönüştüğünü belirtip, "Irak'ı özgürleştirme kararı, içeride ciddi sonuçlara ve Arap, bölge ülkeleri ve uluslararası sahnede korku ve endişelere neden olan işgale dönüştü. Bu, 2003'te ulusal güçler ve Iraklı partilerin öngördüğünün tam tersi" ifadelerini kullandı.
Irak Devlet Başkanı'nın konuşmasında, diğer yandan da işgalin sivil yönetiminin de, Irak halkının bakış açısı ile ülkedeki ve siyasi süreç bütünündeki sonuçları hesaba katmadan birçok karar ve ivedi önlem uyguladığını söylemesi de dikkat çekti.