Talabani: Halkınızın güvenine layıksınız

Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye'de seçimlerden zaferle çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan'a kutlama mesajı gönderirken, iki ülke arasındaki tarihsel ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

BAĞDAT - Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye'de seçimlerden zaferle çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan'a kutlama mesajı gönderirken, iki ülke arasındaki tarihsel ilişkilerin geliştirilmesini istedi. Talabani, Türkiye ile Irak arasında geliştirilecek ilişkiler sayesinde, sadece iki ülke değil tüm Ortadoğu'nun barış ve istikrarına büyük katkısı olacağını söyledi.
Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin (KYB) internet sitesi Pukmedia'da yer alan habere göre, Irak lideri, tek başına ikinci kez iktidara gelmeyi başaran AKP ve Başbakan Erdoğan'a bir kutlama mesajı gönderdi. Talabani, kutlama mesajında şöyle dedi:
'AKP zafer tacıyla ödüllendirildi'
"Türkiye tarihinde eşi görülmemiş bu seçimlerde dost ve kardeş Türkiye halkı, partiniz AKP'yi zafer tacı ile ödüllendirdi. Sizi, partinizi ve dost Türkiye halkını kutluyorum. Halkınızın size vermiş olduğu bu güvene layık biri olduğunuzdan kuşkumuz yoktur. Ekonomik, siyasi ve demokratik konularda Türkiye'nin örnek bir ülke olabilmesi açısından size verilen bu görev ve emaneti demokrasi kervanında en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyoruz. Ortadoğu'ya hayır ve bereket getirecek iki dost ülke, Irak ve Türkiye arasında var olan tarihsel ilişkileri geliştirelim. Geliştirilecek ilişkiler sayesinde, Irak ve Türkiye başta olmak üzere tüm Ortadoğu barışı ve istikrarına büyük katkısı olacak, terör ve şiddeti de ortadan kaldıracaktır. Tarihsel ilişkilerimiz, demokratik gelişmelerin önünü de açacaktır. Bir kez daha sayın başbakan Erdoğan'ı kutluyor, başarılar diliyorum."