Talabani hasta, yardımcısı yaralandı

Şiddetin soluk aldırmadığı işgal altındaki Irak'ta Devlet Başkanı Celal Talabani ishal ve fazla çalışmaya bağlı bitkinlikten hastanelik olurken, Yardımcısı Adil Abdülmehdi de ölümcül bir saldırıda yaralandı.

AMMAN - Şiddetin soluk aldırmadığı işgal altındaki Irak'ta Devlet Başkanı Celal Talabani ishal ve fazla çalışmaya bağlı bitkinlikten hastanelik olurken, Yardımcısı Adil Abdülmehdi de ölümcül bir saldırıda yaralandı.
Talabani'nin Amman'da olması nedeniyle Devlet Başkanlığı'na vekâlet eden Abdülmehdi, dün Bağdat'ta Bayındırlık Bakanlığı'nda bir toplantı sırasında saldırıya uğradı. Bir rivayete göre toplantı odasının tavanına, diğer rivayete göre odanın hemen dışına yerleştirilmiş bir bombanın patlaması sonucu 10 kişi ölürken, Abdülmehdi ile Bayındırlık Bakanı Riyad Gıreyb'in de aralarında bulunduğu 26 kişi yaralandı. Ayağında hafif yara-bereler oluşan Abdülmehdi, İbni Sina Hastanesi'ndeki tedavinin ardından tekrar işine döndü.
Önceki gün memleketi Süleymaniye'de 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesud Barzani ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile toplantı yaptıktan sonra rahatsızlanınca hastaneye kaldırılan ancak şuurunun açılmamasası üzerine Ürdün'ün başkenti Amman'daki Kral Hüseyin Tıp Merkezi'ne sevk edilen 74 yaşındaki Talabani'nin ise ishale bağlı aşırı su kaybı ve yorgunluktan mustarip olduğu açıklandı. Irak'ın Amman Büyükelçisi Saad Casim El Hayrani, Kürt kökenli Devlet Başkanı'nın hayati tehlike arz etmeyen küçük enfeksiyonlar kaptığını, durumunun istikrarlı olduğunu, ancak iki günden önce taburcu edilemeyeceğini söyledi. Hayrani Talabani'nin moralinin çok yüksek olduğunu, normal şekilde konuşabildiğini kaydetti. Yakınları da Talabani'nin daha önce böbrek problemi yaşadığını belirtirken oğlu Kubat Talabani bunun ciddi bir sorun olmadığını belirtti. Talabani'nin kalp krizi geçirdiği söylentileri de yalanlandı.
İntihar eylemcisi çarşaflıydı
Bu arada pazar günü Mustansırıye Üniversitesi'nin girişinde çoğu öğrenci 42 kişinin öldüğü intihar eylemindeki saldırganın çarşaflı bir kadın olduğu tespit edildi. (Dış Haberler)