Talabani 'Şattülarap sınırını tanımayız' deyince İran'ı kızdırdı

ABD işgali altındaki Irak'ın komşularıyla sorunları bitmek bilmiyor. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani İran'la Şattülarap suyoluna dair anlaşmazlığı gideren 1975 tarihli Cezayir Anlaşması'nı tanımadığını söyleyince...

TAHRAN - ABD işgali altındaki Irak'ın komşularıyla sorunları bitmek bilmiyor. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani İran'la Şattülarap suyoluna dair anlaşmazlığı gideren 1975 tarihli Cezayir Anlaşması'nı tanımadığını söyleyince, Tahran yönetimini kızdırdı. Genelde Tahran'la iyi ilişkileri olan Talabani, Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin anlaşmayı canlandırma çabasıyla ilgili soru üzerine "İmkânı yok. Anlaşma Saddam ile İran şahı arasında yapılmıştı, Irak ile İran arasında değil. İranlı kardeşlerimizle daha önce bu konuyu konuştuk" dedi.
Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Hüseyni, anlaşmanın değiştirilmez bir yapısının olduğu ve iptaline dair herhangi bir açıklamanın yasal temeli bulunmadığını söyledi. Talabani'den anlaşmaya bağlı kalmasını isteyen sözcü, ikili ilişkilerin geliştirilmesi olasılığının ancak bu anlaşma çerçevesinde mümkün olabileceğini sözlerine ekledi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki de anlaşmanın BM kayıtlarında bulunduğunu ve güçlü bir uluslararası belge olduğunu belirtti. Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil, "Şaşırtıcı. Talabani'nin bunu söylememiş olduğunu umuyorum" tepkisini gösterdi. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, hükümetin yakında yanıt vereceğini söylemekle yetindi. İran basını 'Talabani, ateşle oynama', 'Talabani Saddam'ın rolünü üstlendi' gibi başlıklarla çıktı. Saddam 1980'de anlaşmanın bir kopyasını televizyonda yırttıktan beş gün sonra İran'a girerek sekiz yıl süren kanlı bir savaşı başlatmıştı. Geçen bunca sürede iki ülke henüz resmi barış anlaşması imzalamış değil.
Tahran'a S-300 füzeleri
Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 1999'da satın almaya kalkışmasıyla meşhur ettiği Rus yapımı S-300 füze sistemini, ABD ile İsrail'in saldırı tehdidi altındaki İran da satın alıyor. Moskova, Tahran'a, 700 milyon dolarlık TOR-M1 füze sisteminin ardından, daha sofistike S-300'leri de gelecek yıl yollayacak. (aa, ap)