Talabani: Türkmenler yanlış bilgilendiriyor

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani'nin, "Siz Kerkük'e karışırsanız, biz de Diyarbakır'a karışırız' sözlerinin yarattığı gerilim sürerken...

ERBİL - Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani'nin, "Siz Kerkük'e karışırsanız, biz de Diyarbakır'a karışırız' sözlerinin yarattığı gerilim sürerken, Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkmenlerin Ankara'yı yanlış bilgilendirdiğini savunarak, diyalog çağrısını yineledi.
Öncek akşam bir grup yabancı gazeteciyle buluşan Talabani, Türkiye ile gerilimi de değerlendirdi. "Türkiye bize komşu büyük bir devlettir. Irak'ın Türkiye ile ticari ve kültürel alanlarda tarihsel ilişkisi vardır" diyen Irak liderinin, "Yüzyıllarca birlikte yaşadık. İlişkilerin düzeltilmesi Kerkük'e de katkı sağlayacak. Sayın Erdoğan hükümetinin zayıflatılması değil güçlendirilmesi için çabalamalı" vurgusu dikkat çekti. Arap Birliği'nin Riyad zirvesinde görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'a Kerkük'le ilgili yanlış bilgilendirmeleri aktardığını anlatan Talabani, şöyle dedi: "Aktarılan yanlış bilgiler arasında Kerkük'teki nüfus kayıtlarının yakıldığı haberlerini de örnek gösterdim. Kerkük'te oturanların zorla çıkarıldığı propagandası yapılıyor. Sayın Erdoğan'a Baas rejiminin Araplaştırma politikasıyla kente yerleştirilen Arapların gönüllü olarak gitmek istediklerini ve bazı Türkmen çevrelerin Türkiye'ye yanlış bilgi verdiğini söyledim."
'İçişlerimize karışma hakkınız yok'
Başbakan Erdoğan'a sorunların medya aracılığıyla değil, diyalog yoluyla çözülebileceğini ilettiğini de ekleyen Talabani, "Irak bağımsız bir ülkedir. Kimse bir başka ülkenin içişlerine karışma gibi bir hakkı veremez. Sorunları dostane çözmeliyiz. Kerkük meselesi ise, anayasanın öngördüğü 140'ıncı madde çerçevesinde çözülecektir. Anayasayı da değiştirmemiz mümkün değildir" dedi. (dha, anka)