Talabani'nin partisinde veliaht krizi

Sağlık durumu sallantıdaki Talabani'nin KYB liderliğine oğlu Kubat'ı geçirmek için Barzani'yle anlaşarak bıraktığı siyasi vasiyet, partisinde isyan çıkarttı. KYB'deki yardımcısı Resul ile dört politbüro üyesi istifa etti

SÜLEYMANİYE/ERBİL - Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin geçen yıl ABD’de ameliyat olmasına yol açan sağlık sorunlarının ardından yokluğunda iktidarının oğlu Kubat Talabani’ye devri için kolları sıvaması, partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği’nde (KYB) isyana yol açtı. Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (KBY) de sarsıntı yarattı. KYB’nin başkan yardımcısı Kusret Resul başta olmak üzere politbürodan beş yetkili istifalarını sundu. Aynı zamanda KBY başkan yardımcılığı görevini de yürüten Resul’ün partisine ayrılmış bu koltuktaki pozisyonu meçhulken, krizin çözümü için KBY’nin KDP’li Başkanı Mesut Barzani devreye girdi.
KDP ile KYB aralarında imzaladıkları ‘strateji belgesi’ uyarınca Kuzey Irak’taki Kürt bölgesini birlikte yönetiyor. Buna göre KBY başkanlığı ve başbakanlığı KDP’nin, yardımcılık koltukları da KYB’nin elinde, zira dönüşümlü yönetim ilkesi pratikte uygulanamıyor. KYB içindeki liderlik krizi tam da 19 Mayıs’ta Kürt bölgesel parlamentosu için yapılacak seçimler öncesinde patlak verdi. KDP Barzani aşireti nedeniyle daha kapalı bir yapı arz ederken, daha demokratik yapıya sahip KYB’de Talabani’nin oğlu Kubat’a biçtiği payeler ve yazdığı söylenen gizli vasiyet isyanın fitilini çekti.
76 yaşındaki Kürt liderin ameliyat sonrası liderlik tartışması alevlenmişti. KYB başkan yardımcısı Nuşirvan Mustafa’nın üç yıl önce istifa edip ‘Söz’ adlı medya grubu kurmasına karşılık, bir yandan mayıstaki seçimlere bağımsız liste ile katılıp diğer yandan hâlâ KYB yönetiminden ayrılmaması zaten sorun yaratırken, Kubat’la ilgili gelişme Resul’ü de isyan ettirdi. Söylentilere bakılırsa, KYB’yi oğlu Kubat’a devretmek için gizli vasiyet hazırlayan Talabani, liderlik savaşından kaygılandığı için Barzani’yle iki yıl daha başkan kalması karşılığı oğluna ‘kol kanat germesi’ için anlaştı. Bunun üzerine Resul ve  politbüro üyeleri Ömer Seyyid Ali, Osman Hacı Mahmud, Celal Cevher ve Mustafa Seyyid Kadir, KYB’den istifa etti. Mahmud KBY’nin İçişleri Bakanı. KYB yönetimi şimdilik istifaları onaylamayıp sadece üyelikleri dondurdu. Talabani, ameliyata giderken KDP’li KBY Başbakanı Berham Salih’e cumhurbaşkanlığı, Kusret Resul’e ise KYB liderliğini bıraktığını açıklayınca bölünme kaygıları dile getirilmişti. (ntv, dha, dünya gündemi)