Talat 15 Nisan'da Clinton'la görüşüyor

Talat 15 Nisan'da Clinton'la görüşüyor
Talat 15 Nisan'da Clinton'la görüşüyor

Clinton?ın daveti üzerine Washington?a gidecek olan Talat, ABD?nin müzakerelere desteğini isteyecek. FOTOĞRAFLAR: ap, aa

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın daha önce Kıbrıs Rum Yönetimi ile ABD’deki Rum lobisinin engeline takılan Amerika ziyareti ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile teması sonunda gerçekleşiyor. Talat, 15 Nisan’da Clinton’la Washingtan’da görüşecek.
KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynak, Talat’ın Clinton’ın daveti üzerine 14 Nisan’da yola çıkacağını ve 15 Nisan’da Washington’da saat 15.15’te Clinton ile bir araya geleceğini söyledi. KKTC liderinin ‘ABD’ye Türk tarafının adada süren müzakerelerdeki bakış açısını anlatıp konuyla daha yakından ilgilenmesini isteyeceği’ aktarıldı. 

‘1974’ten beri hakiki ilerleme var’
BM Genel Sekreteri Ban ki Mun’un Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer, dün adadaki müzakereleri kast ederek “Hakiki bir ilerleme kaydettiler. 1974’ten beri ilk kez kağıt üzerine konulan bu kadar çok uzlaşma var” derken, bunun çözüm beklentisini artırdığını vurguladı. Avustralyalı özel temsilci, kasımda bir anlaşma ortaya konulacağı ve referanduma sunulacağı yolundaki çıkan haber anımsatılınca, “Oyunun sonunun ne zaman geleceğini göreceğiz. Onu o zaman duyuracağız” demekle yetindi. (afp)