Talat B planına dair ser verip sır vermiyor

LONDRA - Britanya temasları çerçevesinde Kıbrıslı Türklerle buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, müzakerelerde ilerleme kaydedilip kaydedilmediği sorulunca “Bazı al-verlere ihtiyacımız var. Tabii ‘B’ planımız var mı? Mutlaka var ama ‘B’ planını anlatma yeri burası değil” yanıtını verdi. 

‘Arka kapı’ tartışması
Ancak KKTC’nin tanınması yönünde politika gütmemekle eleştirilen Talat’a “Anlattıklarınızdan, korkak bir politika içindeyiz gibi geldi. Anlaşırsak kaybetmek kaçınılmaz. Rumlara dayatacağımız ne olabilir” diye soruldu. Batı’nın askeri müdahalede bulunduğu Kosova’nın geçen yıl tek taraflı bağımsızlık ilanının Batı tarafından kabülü örneğini veren Talat, “Yürüttüğümüz politika çağdaş ve cesur, dünyanın anlayabileceği bir politika. KKTC’nin tanınması için, tanıyacaklara meydan okursanız, nasıl tanırlar sizi? Tanınmak istiyorsanız, dünyayla uyumlu bir politika gütmeniz lazım” dedi.
 KKTC Cumhurbaşkanı, cuma günü parlamentoda Britanya Başbakanı Gordon Brown ile görüştüğünü hatırlatınca, bir dinleyici “Arka kapıdan” diye bağırdı. Katılımcılar arasında çıkan tartışma bir kişinin salondan atılmasıyla sona ererken, Talat “Arka kapıdan girmedim. bu toplantı için geldim. İngiliz Yüksek Komiseri ‘Madem gidiyorsunuz, başbakanla görüşme ayarlamaya çalışacağım’ dedi ve randevuyu ayarladı” dedi. (aa)