Talat, Clinton tarafından ağırlandı

WASHINGTON - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, mart sonunda Yunan/Rum lobisinin engeline takılarak ertelenen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile temasını dün gerçekleştirdi. Talat, Dışişleri’nde Clinton tarafından ağırlandı. Talat, Brüksel’deki temaslarında olduğu gibi Washington’da da, adadaki müzakerelerde çözüme yanaşmaları için Rumlara baskı yapılması ve KKTC’ye tecridin kalkması taleplerini dile getirdi.
Clinton Talat’ı ilkin mart sonunda davet etmiş, ama Yunan/Rum tarafı Obama yönetiminin adada önce Kıbrıs Rum Yönetimi ile temas etmesi gerektiğine dair bastırmıştı. To Vima gazetesi, ABD’deki Rum Ortodoks Başpiskoposu Dimitrios, New York’da yaşayan Rum işadamı Peter Papanikolau ve Yunan-Rum lobisinin önde gelenlerinin müdahale ettiğini yazmıştı. Bunun üzerine Clinton Obama’nın nisan başındaki Avrupa turu sırasında Prag’da Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ile görüşmüştü. Kadın bakan Talat’ın ardından da Kipriyanu’yu ağırlayacak.

Downer takvimi dışladı

Rum Kesimi’nde muhalefetteki DİSİ ve EDİ gibi partileri ziyaret eden BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Aleksander Downer ise ABD’nin sürece müdahil olup olmayacağı sorulunca “ABD durumu yakından izliyor, ama yabancı bir gücün müzakerelere müdahale edeceğine inanmıyorum. 2009’da Sam Amca, Ruslar ya da başka bir ülkeden gelip tüm sorunları çözmesini beklemenin ilerlemek için uygun yöntem olduğunu sanmıyorum” yanıtını verdi. Çözüm için ortaya bir zaman sınırlaması konulmasına ise karşı çıkan Downer, zamanın anlaşmanın aleyhine çalıştığını anımsatıp “Başarmak zorundalar zira alternatifi Kıbrıs için karanlık bir gelecektir. Eğer süreç başarısız olursa onlar için çok zorlu olacak düşüncesindeyim” dedi. (ap, Reuters)