Talat-Clinton teması engellendi

KKTC?Cumhurbaşkanı Talat'ın ABD?ziyaretinde 30 Mart'ta Dışişleri Bakanı Clinton'la görüşmesi Rum/Yunan lobisinin engeline takıldı. KKTC?ziyaret ve görüşmenin nisan ortasında yapılması beklentisinde
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un mart sonundaki Washington buluşmasının  Yunan/Rum lobisinin engellemesi yüzünden iptal edildiği öne sürüldü. ABD’nin davetiyle Talat’ın ABD ziyaretinde Clinton ile görüşeceği anlaşılınca Yunan/Rum tarafından yeni yönetimin önce Kıbrıs Rum Yönetimi ile teması gerektiği ortaya atıldı. Edinilen bilgiye göre, Clinton gelecek hafta Başkanı Barack Obama’nın Avrupa gezisinde Çekya başkenti Prag’daki AB-ABD zirvesi sırasında Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ile görüşecek. Ardından Talat’ın, ABD’nin daveti üzerine nisan ortalarında Washington’da Clinton ile teması bekleniyor.
Ciddiyeti ile tanınan To Vima gazetesi ise ABD’deki Rum Ortodoks Başpiskoposu Dimitrios, New York’da yaşayan Rum işadamı Peter Papanikolau ve Yunan-Rum lobisinin önde gelenlerinin müdahaleleri üzerine Talat-Clinton görüşmesinin suya düştüğünü yazdı. Gazeteye göre, lobinin Obama ve Clinton’a gönderdikleri mektupta Talat-Clinton görüşmesi olursa bunu ‘Obama yönetiminin, Kıbrıs ve Ege konularında Bush yönetimi ile aynı politikayı izliyor’ sayacaklarını belirtti. Anastasios Zambas, Plihip Cpristopher, Andrew Panatos gibi lobinin önde gelenleri ABD Dışişleri yetkilileriyle telefon görüşmeleri yaptı. Devreye sokulan Küba asıllı senatör Robert Menendez Clinton’u arayarak Talat ile görüşmemesini istedi. Atina ve Lefkoşa’yı asıl şaşırtansa lobinin ABD Dışişleri Bakanlığı’nı ‘ablukaya aldığı’ bir sırada gerçekleşti. To Vima’ya göre, Talat-Clinton görüşmesi ve ABD-KKTC yakınlaşmasını Washington’daki Kıbrıs Rum büyükelçiliğinde görevli ve Rum Yönetimi lideri Dimitrios Hristofyas ile arası açık olan Yunan asıllı bir Amerikalının organize etmiş. 

Erçakıca: Beklentimiz nisan ortası
Talat’ın sözcüsü Erçakıca dün kendilerine Clinton’ın normalde planlanan 30 Mart’ta Washington dışında olacağının iletildiğini söyleyerek engellemeleri doğrularken, “Beklentimiz, bu ziyaretin nisanda gerçekleşmesidir” dedi.