Talat da bunu yaparsa

AKEL ve CTP, Kıbrıs halkı nezdinde, -hatta hiçbir zaman bir sol partiye oy vermemiş kişiler tarafından da- Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunabilmesi için yıllarca mücadele etmiş partiler olarak bilinir.

AKEL ve CTP, Kıbrıs halkı nezdinde, -hatta hiçbir zaman bir sol partiye oy vermemiş kişiler tarafından da- Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunabilmesi için yıllarca mücadele etmiş partiler olarak bilinir. Bugün ise üzülerek, bir taraftan Hristofyas'ın diğer taraftan Talat'ın; eski yoldaşını ilk kimin alt edeceği, Kıbrıs sorununa ilişkin bölünmüşlüğün sorumlusunun kim olduğunu ilk kimin kamuoyuna göstereceği yönündeki uğraşlarını gözlemliyoruz.
AKEL'den bir ilk
AKEL, sol partide ilk kez rastlanan bir dönüş yaparak; kısa vadede Tasos Papadopulos koalisyonu ile yaşayabilmek, uzun vadede ise cumhurbaşkanlığını ipoteğine almak için milliyetçi yönelişlere girse de yurtsever bir parti olduğunu söylüyor. AKEL, bu çabasıyla, hem milliyetçi vatandaşlarımızın büyük bir grubunun, hem de benzer görüşe sahip AKEL tabanının büyük bir kesiminin korkuları ve güvensizlikleriyle dalga geçiyor. Kısacası, AKEL son yıllarda yeniden birleşme mücadelesindeki öncü rolünü kaybetti, risk almaktan vazgeçti, Kıbrıs halkına öncülük yapmaktan vazgeçti (elbette bunun bir bedeli var) ve iktidarın çıkarları ve nimetleriyle yetiniyor.
Türkiye'nin memuru
Diğer yandan, binlerce Kıbrıslı Türkü yollara dökerek ve Birleşik Kıbrıs'ı savunarak, Rauf Denktaş'ı yerinden eden Talat, bugün Türkiye ve ordusunun maaşlı memuru haline geldi. Bugün Talat tüm Kıbrıs'ın ikna olacağı bir çözüm bularak değil, Kıbrıslı Türklerin verdiği 'evet' yanıtının arkasına saklanarak, işgal bölgesindeki Kıbrıs Rum topraklarını mülkiyetine geçirmeye çalışan ve Kıbrıs Türk Devleti'ni tanıtmak için mücadele eden düzenbazların ekmeğine yağ sürüyor.
Son aylarda diyalog için, yeniden yakınlaşma için her türlü imkânın yok edilmesini acıyla izliyoruz. Yükseltilmekte olan psikolojik duvar, maalesef işgal hattından çok daha güçlüdür. (Rum gazetesi Politis, başyazı, 29 Aralık 2005)