Talat ne diyorsa o

Geri adım yok
Kıbrıs'taki ilk barikat olan Lokmacı'daki üstgeçidi kaldırmak isteyince Genelkurmay'ın tepkisiyle karşılaşan KKTC Cumhurbaşkanı Talat geri adım atmadı. Talat üstgeçidin söküm işlemlerine bugün başlanacağını duyurdu. Dışişleri'nin açıklamasında "Tabiatıyla, nihai karar ve inisiyatif KKTC makamlarına aittir" denildi.
Rumlar diretiyor
Üstgeçidin kaldırılması Lokmacı kapısının açılması anlamına gelmiyor. Bunun için Rum tarafındaki duvarın da yıkımı gerekiyor. Rumlar bölgenin askerlerden ve KKTC bayrağı gibi sembollerden arındırılmasını şart koşuyor. Papadopulos: Bizden bir şey beklemeyin.

LEFKOŞA/ANKARA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, Türk ve Rum toplumları arasında iletişim kanallarını artırmak için 1963'te kurulan ilk barikat olarak sembolik önemi bulunan Lokmacı'daki üstgeçidi yıkma kararı bugün hayata geçiriliyor. KKTC Anayasası'nın geçici 10. maddesi gereği TSK kontrolünde bulunan Lokmacı bölgesindeki üst geçitle ilgili askerin itirazı üzerine yoğun temaslar sonucu uzlaşmaya ulaşıldı. Talat'ın sözcüsü Hasan Erçakıca, dün Lokmacı Barikatı'ndaki üst geçidin kaldırılmasına yönelik fiili çalışmaların bugün başlayacağını duyurdu. Söküm işlemini Lefkoşa Belediyesi bugün saat 10.30'da gerçekleştirecek. Taşınacak üstgeçidin bir okulda değerlendirileceği belirtiliyor.
Ancak üst geçidin yıkımı doğrudan Lokmacı Kapısı'nın açılmasını getirmeyecek. Bunun için Rum tarafındaki duvarın da yıkılması gerek. Yeni kapı açılması konusunda isteksiz olan Rum Yönetimi, bunun için bölgenin askersizleştirilmesi ve KKTC bayrağı gibi sembollerin kaldırılması koşullarını öne sürüyor. Bu durumda, bugün üstgeçidin yıkılmasının ardından top Rumlara atılacak.
TSK ise yıkım kararı karşısında bazı itirazlarda bulunurken, konu KKTC liderinin geçen cumaki Ankara ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la görüşmesine taşınmıştı. Talat, görüşme sonrası konunun gündeme bile gelmediğini savunup "Yıkım kararı bizim açımızdan geçerlidir" demişti. Büyükanıt ise, "Lokmacı Kapısı'nın açılması bizim açımızdan sorun değil. Ancak bu tür adımların eşzamanlı atılması gerek. İki halk için de hayatı kolaylaştıracak adımların atılması ulusal programda da var. Bu açıdan bir sorun yok, ama bugün bir eşzamanlılık söz konusu değil" demişti.
Dışişleri güvenlik boyutu dikkate alınıp askeri makamların görüşünün alındığı ve siyasi değerlendirmenin Talat'a iletildiğini belirtirken, "Nihai karar ve inisiyatif KKTC'nindir" açıklaması yaptı.
'Talat rencide edildi'
KKTC meclisinin dün yeni yılın ilk toplantısına üstgeçidin yıkımı damgasını vururken, Barış ve Demokrasi Hareketi lideri Mustafa Akıncı, Talat'ın 'yalan söyler konumuna düşürüldüğü' ve Genelkurmay tarafından rencide edildiğini savundu. Akıncı, "Talat, toplumuna ve dünyaya karşı zorda kaldı" ifadelerini kullandı. CTP lideri ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer ise Cumhurbaşkanı'nın 'yalan söylemediğini', sadece hassasiyet gösterdiğini belirtti.
Rum lider Tasos Papadopulos ise, "Türk tarafının yasadışı köprüyü yıkma yükümlülüğü bize iyi niyet olarak sunulmamalı ve bizden karşılığında bir şey beklenmemeli" tepkisini gösterdi. Rum lider, "Gelişmeler bizi üzdü, çünkü muhatabımızın güvenilirliği zarar gördü. Sanıyorum Talat Kıbrıs sorununun çözümü konuları üzerinde karar alma durumunda değil" diye konuştu.