Talat Rumlara boyun eğen ABD'ye kızgın

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum tarafının, ABD’ye yapacağı ziyarete karşı yürüttüğü kampanya sonucunda Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşmesinin suya düşmesine fena içerledi. Talat, “Rum yönetimi, bize gelen bir daveti alttan girip üstten çıkıp dünyayı tehdit ederek önleyebiliyorsa demek ki süper güçten daha güçlüdür veya çığırtkanlıkla bunu yapabiliyor” dedi.
KKTC lideri dün Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun, ‘ziyaretin olmayacağı’ sözlerini değerlendirmesi istenince şöyle konuştu: “ABD’yi Rum yönetimi idare ediyorsa dediği doğru olabilir. Ama benim bildiğim kadarıyla Rum yönetiminin öyle bir gücü ve kapasitesi yoktur. Sonuçta, daha önce söylediğim gibi, dünyanın sonu değil.” 

‘Mahçup olması gereken ben değilim’
Talat, şöyle devam etti: “Sonuçta bunu hesaplaması, bundan çekinmesi gereken veya mahcup olması gereken ben değilim. Benim için hava hoş. Ben zaten bu işin peşinden koşmadım. Böyle bir davet geleceğiyle ilgili bilgi geldi. Ben de ’iyi olur’ dedim. Sonuçta ’programa uymadı’ dediler, ben de ’teşekkür ederim’ dedim. Başka söyleyecek şeyim yoktu. Rum Dışişleri Bakanının o kadar heyecanlanmasına gerek var mıydı bilmiyorum.” Cumhurbaşkanı, çözüm için birlikte müzakereleri yürüttüğü Rum lideri Dimitris Hristofyas’la konuyu gündeme getirip getirmediği sorulunca “Hayır, niye getireceğim ki” yanıtını verdi. (aa)