Talat: Yaşanmış gerçeği halk bilmeli

Talat: Yaşanmış gerçeği halk bilmeli
Talat: Yaşanmış gerçeği halk bilmeli

KKTClideri, ?1983?te KKTCilan edilince ağladığı? yönündeki sözlerinin arkasında durdu. FOTOĞRAF: AA

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Doğan Kitap’ın yayımladığı, Radikal Gazetesi Yazıişleri Müdürü Erdal Güven’in ‘nehir söyleşi’ formatındaki ‘Adam, Talat’ın Kıbrıs’ı’ adlı kitabında yer alan “KKTC’nin ilan edildiği gün ağladım” sözüne gelen tepkilere yanıt verdi: “Yaşanmış gerçeği vatandaşların bilmesi gerek.”
Kitapta KKTC’nin bağımsızlık ilanından bir gün önce, 14 Kasım 1983’te Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) oylamaya gidip bağımsızlığa onay vermesiyle ilgili “Ben tabii ‘Hayır’ oyu kullandım o zamanki şartlarda. Dahası büyük mücadele verdim ‘Evet’ çıkmaması için. O gece eve döndüğümde ağladım. Hayatımda ilk kez... CTP nasıl böyle olur diye. Beni en çok üzen tutarsızlıktı. ‘Hayır’ demeliydik. Sonra ceremesi neyse öderdik” diyen KKTC Cumhurbaşkanı, bugün de aynı görüşte olduğunu belirtiyor.
Dün Rum lider Dimitri Hristofyas’la görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talat, “O sözleriniz bir gazetede (Radikal) manşete çıktı, bu konuyu değerlendirecek misiniz’ sorusunu, “Değerlendirdim ya. Kitapta var zaten. Kitabı okuyun sonra konuşuruz” diye yanıtladı. Talat, “Kitabın tanıtımına da gideceğinizi düşünürsek, sözünüzün arkasında mısınız” ısrarı karşısında, şöyle dedi: “Arkasında duruyorum değil, bu yaşanmış gerçek. Yaşanmış gerçeği, yurttaşların bilmesi gerektiğini düşünerek ifade ettim. Yani bu arkasında durma demek değil o. Bu olmuş bir olay. Olmuş bir olayı naklettim, konu o.”
KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca da, bu sözlerle ilgili “Bizim camiada gizli saklı birşey değildi. Hamasete hiç gerek yok. Bir siyasi liderin kendi halkına karşı dürüst, açık duruşunun ifadesi. Partisinin politikasındaki ani değişikliğin kendisi üzerinde yarattığı etkiyi halkıyla paylaştı” yorumunu yaptı. (aa)