Talat'a Köşk'te 29 Ekim jesti

Haber: HİLAL?KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Ankara’daki 29 Ekim kutlamalarının özel konuğu KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat oldu. Nisanda görev süresi dolacak olan Bu davetle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, adada Talat’ın başlattığı çözüm sürecine desteğini bir kez daha göstermiş oldu.
Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm sürecini hızlandırmak için Talat’ın Ankara’ya çağrıldığını belirten diplomatik kaynaklar, “Biz, Kıbrıs’ta barışı zorlamaya kararlıyız. Adadaki müzakere sürecine bir metodoloji, bir takvim getirilmesini istiyoruz. BM ve Avrupa nezdinde de girişimlerimizi artıracağız” değerlendirmesi yaptılar.

‘Türkiye Hitler gibi’
Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde kurallara uymadığını ve AB’nin taviz verdiğini öne sürerek, bu durumun kendisine, “İkinci Dünya Savaşı öncesinde daha saldırgan olmaması için Hitler’e taviz verilmesini hatırlattığını” söyledi. Rum lider, Guardian’a demecinde “Türkiye ve Nazi Almanya’sını kıyaslamadığını” belirtmekle birlikte şu ifadeleri kullandı: “’Kızdırmamak için Türkiye’ye sorun çıkarmayın’ demek mantıklı değil. Türkiye kuralara uymuyor. Bu bana 2. Dünya Savaşı öncesinde daha saldırgan olmaması için Hitler’e taviz verilmesini hatırlatıyor. Faşizm faşizmdir, Hitler de Hitler’dir.” Müzakerelerde ‘derin çatlaklar’ olduğunu yineleyen
Hristofyas müzakerelerde tıkanıklığın büyük ölçüde Başbakan Tayyip Erdoğan’dan kaynaklandığını savundu.