Talat'ın Clinton'la 'sıcak teması'

Talat'ın Clinton'la 'sıcak teması'
Talat'ın Clinton'la 'sıcak teması'

Talat, Clinton tarafından ABDDışişleri Bakanlığı?nda ağırlandı. FOTOĞRAF: AA

WASHINGTON - Obama yönetimiyle ilk temasını önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşerek yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat memnun. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşme sonrası “Sürece nasıl baktımızı anlattık. Sayın Clinton da ABD’nin desteğini defalarca ifade etti” diyen Talat düzenlediği basın toplantısında da yeni yönetimin Kıbrıs Türklerine karşı tavrının ‘çok sıcak’ olduğunu aktardı. Kıbrıs’ta yıl sonuna dek çözümü arzularını yinelerken, ABD’nin sürece katkı olarak özel temsilci atamasından memnun kalacaklarını belirten Talat, Clinton’ın tavrı sorulunca “Bu konuda işaret vermedi. Değerlendireceklerini söylediler” yanıtını verdi. KKTC lideri ABD’den Kıbrıslı Türklerin uluslararası planda Rumlar tarafından aşağılanmasının önlenmesi ile tecridin kalkmasını istediklerini de aktardı. 

‘Patrik beni reddetmiş değil’
Talat, Clinton ile temasının KKTC’de pazar günkü seçimlere etkisi sorulunca “Kim seçilirse seçilsin, devlet politikasını desteklemek zorunda. Bu politikayı Türkiye de destekliyor” anımsatması yaptı. Talat Kıbrıs’ta dış politikayı cumhurbaşkanlarının yürüttüğünü ve kendisinin 2010 Nisan’ına dek görevde olduğunu belirtti. Washington’da ayrıca, AB dönem başkanlığını üstlenecek İsveç’in büyükelçisiyle de görüşen KKTC lideri Ortodoks Patriği Dimitrios ile görüşme talebinin Paskalya’ya takıldığını belirtip “Beni reddetmiş değil” diye ekledi.
ABD Dışişleri’nin üst düzey bir yetkilisi de “Talat’ın yapıcı çabalarını destekliyoruz” derken, özel temsilci konusunda ‘Zamanı gelebilir, ancak o şimdi değil. En iyi çözüm Kıbrıslılar arasında varılacak olan, hiçbir ihtimali göz ardı etmediklerini’ diye ekledi. Ancak “ABD’nin Kıbrıs’ta kendi özel planı yok” vurgusu yapan yetkili, ABD’nin sadece ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni (Rum Yönetimi) tanıdığını söylerken, Türk tarafıyla ‘yakın ve düzenli’ temastan söz etti. Prag’daki ABD-AB zirvesinde Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ile görüşmüş olan Clinton, gelecek hafta bunu tekrarlayacak. (aa)