Talat'ın önerilerine Papadopulos'tan ret

Kıbrıs'ta yaklaşık 14 ay sonra buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un görüşmesinden umut verici hiçbir sonuç çıkmadı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Kıbrıs'ta yaklaşık 14 ay sonra buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un görüşmesinden umut verici hiçbir sonuç çıkmadı. Son kez BM Genel Sekreteri Temsilcisi İbrahim Gamberi'nin 8 Temmuz 2006'da adada gündelik sorunların çözüm sürecinin yeniden başlatmak için biraraya getirdiği iki lider, dün BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Michael Möller'in Lefkoşa arabölgedeki evinde görüştü. 2006'daki görüşmeye önce Talat'ın gelmesi nedeniyle dün ilk gelen Papadopulos oldu. İkili, görüşmeye girerken değil, çıkarken birlikte poz verdi.
Rum yorumcuların 'sağırlar diyaloğu', 'tam başarısızlık', '8 Temmuz sürecine mezar' diye değerlendiği zirve sonrası Möller'in "Temasların BM himayesinde sürdürülmesi kararlaştırıldı" yönündeki kısa açıklaması, ileriye dönük adım atılmadığını ortaya koydu.
Talat'a çattı
Papadopulos, güneye dönüşte KKTC liderini suçladı: "Talat, 8 Temmuz mutabakatında değişiklik istedi. Bu mutabakatta öngörülen heyetlerin ikinci plana bırakılıp özlü müzakerelere girilmesini talep etti. Bu, çıkmazın bir kez daha teyitinden başka sonuç vermez."
Talat, geçen zamanın çözüm aleyhine çalıştığı belirtip "İki, iki buçuk ayda Kıbrıs sorununun ana konularının ele alınacağı beş komite kurulmasından sonra tam teşekküllü müzakerelerin başlamasını ve 2008 sonuna dek çözümün hedeflenmesini önerdik, kabul görmedi. Papadopulos 'birkaç komite kuralım, Kıbrıs sorununu onlara sevk edelim' anlayışında. Bu 14 ay mı, 14 yıl mı, 140 yıl mı sürer, belirsiz" dedi. Şubattaki Rum liderliği seçime dek Kıbrıs'ta önemli bir gelişme yaşanması beklenmiyor.