Talat'tan görevi alan Eroğlu işe koyuluyor

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 19 Nisan erken seçiminden 50 sandalyeli mecliste 26 vekillik kazanarak tek başına hükümet kurma çoğunluğuyla çıkan Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) lideri Derviş Eroğlu’na dün hükümeti kurma görevini verdi. 15 günlük süresi bulunan Eroğlu, yeni kabinenin listesini pazartesi veya salı sunabileceğini söyledi. Eroğlu ilk açıklamasında Talat ile sohbet fırsatı elde ettiklerini belirtip, “Halkı tedirgin ede Oram davası gibi konuları da görüştük. Bundan sonra daha da sık görüşeceğiz. Çünkü hükümet olarak alınması gereken tedbirler var, onları Cumhurbaşkanımızla değerlendirip sonuçlandırmaya çalışacağız” dedi.

BM’den ‘devam edin’  uyarısı

BM Güvenlik Konseyi de dün Genel Sekreter’in özel danışmanı Alexander Downer’ın brifingi sonrası açıkladığı başkanlık bildirisinde adadaki müzakerelerde kararlı biçimde ilerlenmesi uyarısında bulundu. Açıklamada, liderlerin müzakerelerde anlaşma zemini oluşturduğuna dikkat çekilerek kapsamlı çözüm yolunda daha ileri adımlar atılması istendi. Downer da müzakereler konusunda ‘ihtiyatlı bir iyimserlik’ taşıdığını kaydedip, “Bu süreç sonsuza dek süremez. Bu fırsat penceresi sonsuza dek açık kalmayacak. Eğer süreç gereğinden fazla uzarsa başarısızlığa sürüklenir” uyarısı yaptı.
Avrupa Adalet Divanı’nın en son İngiliz Oram çiftinin KKTC’deki mülkiyet davasıyla ilgili Rum yargısına alan açan tavsiye kararı gerilim yaratmıştı. Türk tarafı mülkiyet sorununun kapsamlı sorunun parçası olabileceğini vurgularken, son kararın siyasi müzakereleri olumsuz etkileyebileceği uyarısı yapılıyor. (aa)