Taliban, çocuk intihar saldırganı devşiriyor

Taliban, çocuk intihar saldırganı devşiriyor
Taliban, çocuk intihar saldırganı devşiriyor

Bazı çocuklar Svat?tan kaçabilirken, iddiaya göre, bazıları Taliban?ın bombacısı oluyor. FOTOĞRAF: AFP

PEŞAVER - Pakistan hükümeti nisan sonundan beri kuzeybatı sınır eyaletinin Svat Vadisi’nde Taliban’a karşı yürüttüğü operasyonda bir kaç gün içinde zafere ulaşacağını duyururken, Taliban’ın intikam amacıyla düzenlediği intihar saldırılarında Svat’tan topladığı çocukları kullandığı iddia edildi. Taliban savaşçılarının vadide ev ev dolaşıp her aileden bir erkek çocuk ya da delikanlı vermesini istediği iddiasını aktaran Telegraph, bu iddia ile Peşaver kentinde eline geçen propaganda filmlerini bağlantılandırdı. Gazete, videolarda 14-15 yaşlarındaki erkek çocuklarının veda mesajı kaydettikten sonra patlayıcı yüklü araçlara binerek gittiklerinin görüldüğünü kaydetti. 

‘Babam bankayı bıraksın’
Bir videoda kendini Svat’tan 15 yaşındaki Arşad Ali olarak tanıtan çocuk, kucağında kalaşnikofu elinde tespihiyle otururken, Svat’taki insanların şer zamanından geçtiklerini ve kendini feda etmek gerektiğini söyleyip şöyle diyor: “Bazı ikiyüzlüler bunu para için ya da beynimiz yıkandığından yaptığımızı söylüyor. Oysa Allah bize bu paganları hedef almamızı söylüyor. Arkadaşlarımı kendilerini feda etmeye çağırıyorum. Babam da faiz dağıtan o bankada çalışmayı bıraksın.” Ali’nin geçen yıl Taliban’ın oy kullanma yasağı getirmesi sonrası bir seçim merkezini bombaladığı belirtiliyor. Video yıkılmış binalar altında ceset parçalarının gözüktüğü bu saldırının görüntülerine geçiyor. Videolar furyası içinde Taliban’ın Svat’taki liderlerinden Mevlana Fazlullah’ın “Oğlanlarımızın İslam için silah olarak kan ve kemiklerini kullanmalarından öyle gurur duyuyorum ki..” dediği vaazları da var.

‘Zafere 3-5 gün’
Ordu ile Taliban arasındaki çatışmalar 2.4 milyon Pakistanlıyı mülteci konumuna düşürürken, Savunma Bakanı Syad Atar Ali, Svat’ta iki-üç gün içinde Taliban’ı tümüyle yenerek operasyonu bitireceklerini söyledi. Svat’ın başkenti Mingora’yı tekrar ele geçiren ordu da, Taliban liderliğinin peşine düşeceğini belirtti. Ama savaş ülkeye yayılma yoluna girerken, Pakistan Talibanı’nın liderliğinin bulunduğu Güney Veziristan’daki çatışmalar şiddetleniyor. Taliban Peşaver ve Lahor gibi kentlerde kalabalıkların toplandığı yerlerde bedelini sivillerin ödediği bombalı saldırılara yönelirken, bir ayda 14 patlamada 80’den fazla ölü var. (Telegraph, afp)