Taliban da okul açacak

Afganistan'da 2001'de ABD liderliğindeki savaşla devrilmesinden sonra yeniden dirilen Taliban, denetimindeki güney bölgelerdeki altı eyalette 'Batı ve Batı destekli kukla hükümetin propagandasına karşı' okul açmayı planlıyor.

KÂBİL - Afganistan'da 2001'de ABD liderliğindeki savaşla devrilmesinden sonra yeniden dirilen Taliban, denetimindeki güney bölgelerdeki altı eyalette 'Batı ve Batı destekli kukla hükümetin propagandasına karşı' okul açmayı planlıyor. Taliban sözcüsü Abdül Hay Mutmaen, "Şûra konseyi, Kandahar, Zabul, Uruzgan, Helmand, Nimroz ve Ferah eyaletlerinde yeni okullar açılması için 1 milyon dolar ayırdı" açıklaması yaptı.
'Eğitime karşı değiliz'
Önceki gün AP ajansının bir muhabiriyle telefonda görüşen Mutmaen, 14 Mart'tan itibaren açılacak okullara önce erkek ardından da kız öğrencilerin alınacağını belirtip "ABD ile müttefikleri, İslam'a, cihada ve Taliban'a karşı propaganda yapıyor. Amacımız, eğitimden mahrum kalan çocukların İslam ve cihada uygunluk içinde yeniden eğitim görmesi. Biz eğitime karşı değiliz. Taliban, şeriat eğitimi istiyor" ifadelerini kullandı. İktidardayken kızların okula gitmesini yasaklayan Taliban, direnişteyken okullara saldırıp öğretmen ve öğrencileri öldürdü. 2006'da 200 okul kundakladı, 20 öğretmen öldürüldü. (ap, Reuters)