Taliban ilerliyor, yarım milyon Pakistanlı kaçıyor

Taliban ilerliyor, yarım milyon Pakistanlı kaçıyor
Taliban ilerliyor, yarım milyon Pakistanlı kaçıyor

Taliban?a operasyon düzenleyen Pakistan ordusu Svat Vadisi?nin tahliyesi talimatı verince, siviller bölgeden kaçışı hızlandırdı. FOTOĞRAF: AP

PEŞAVER - Pakistan’ın Kuzeybatı Sınır eyaletindeki belli bir bölgede Taliban’ın silah bırakması karşılığı şeriat uygulamasına izin veren anlaşma, Taliban’ın yayılması üzerine ordunun operasyon başlatmasıyla çökmenin eşiğinde. Svat Vadisi’ndeki en üst düzey hükümet yetkilisi olan Huşal Han, anlaşmanın bozulmak üzere olması nedeniyle kuzeybatı kesiminde yaşayan yaşayan sivillere bölgeyi boşaltmaları talimatının verildiğini duyurdu.
Ordu ile Taliban arasında perişan olan, ya Taliban tarafından canlı kalkan yapılan ya da ordu ateşinde vurulan halk, dün eşyalarını denk yapıp buldukları araçlara doluşarak bölgeden kaçmaya koyuldu. Vadiyi terk edeceklerin sayısının 500 bini geçmesi bekleniyor. Operasyona rağmen yayılmayı sürdüren Taliban, Svat’ın en büyük kenti Mingora’da devriye gezip, vadinin yüzde 90’ını kontrol ettiğini söylüyor. 

‘ABD Afgan sivilleri katletti’

Afganistan’da ise Taliban’ın kontrolündeki batı bölgesinin Ferah vilayetinde ABD bombardımanında onlarca sivilin öldüğü feryatı yükseldi. Yerel yetkililer, Taliban ile Afgan-ABD güçleri arasındaki çatışmada evlere sığınan sivillerin hava bombardımanında vurulduğunu, ölü sayısını 70-83 arası tahmin ettiklerini, çocuk, kadın ve yaşlıların cesetlerini gördüklerini belirtti. ABD ordusu sözcüsü sadece çatışmayı doğruladı. Bugün ABD Başkanı Barack Obama Afgan ve Pakistan liderleriyle zirve düzenleyecek. (ap, afp)